Od 1 lutego zerowy podatek VAT na żywność. Taniej również na stacjach benzynowych

pixabay.com

We wtorek weszła życie tzw. Tarcza Antyinflacyjna 2.0, czyli obniżka podatku VAT dla różnych produktów, dóbr i usług. Na niektóre artykuły żywnościowe podatek VAT został obniżony do 0%, a w przypadku benzyny i oleju napędowego podatek zmalał z 23% do 8%. Niższe stawki mają obowiązywać do 31 lipca 2022 roku.

Supermarkety i sklepy już od kilku dni przygotowywały się do obniżek. Niemało kontrowersji wywołały działania jednej z sieci handlowych, która w ubiegłym tygodniu podwyższyła ceny niektórych produktów. W rezultacie ceny poszczególnych artykułów pozostały na podobnym poziomie.

Na sklepowych półkach pojawiły się też nowe etykiety, na których przekreślono “stare ceny” (z VAT-em), wyszczególniono wysokość podatku od danego produktu oraz podano nową cenę (już bez VAT-u).

Od wtorku na Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 skorzystać mają także kierowcy, którzy zapłacą mniej za paliwo. Z 23 proc. do 8 proc. spadła stawka podatku VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG. Bezpośrednio przekłada się to na niższe ceny na stacjach benzynowych. We Wrocławiu litr benzyny 95 kosztuje aktualnie ok. 5,18 – 5,26 zł, a za litr oleju napędowego trzeba zapłacić ok. 5,20 – 5,28 zł.

Jak obniżkę cen paliw oceniają wrocławscy kierowcy?

Łączny spadek dochodów budżetu państwa, spowodowany nowelizacją, szacuje się się na 11,6 mld zł. Według założeń, obniżki mają obowiązywać do końca lipca 2022 r.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content