Przez ponad 20 lat był więziony na fermie. Rosjanin otrzymał polskie obywatelstwo

fot. Radio Rodzina

Mikołaj Jerofiejew to Rosjanin, który przez 23 lata lat był więziony i zmuszany do pracy na fermie drobiu pod Legnicą. Jego sprawa ujrzała światło dzienne jesienią 2020 roku. W czwartek 20 stycznia w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego uroczyście nadano mu polskie obywatelstwo.

Mężczyzna trafił do Polski w 1989 roku, by pracować jako cywilna obsługa stacjonującej wtedy na Dolnym Śląsku Armii Radzieckiej. Był spawaczem. Gdy w 1993 r. wojska opuściły Polskę, Jerofiejew pozostał i szukał pracy.

Tłumaczy mecenas Dominik Góra.

Dramat rozgrywał się w gospodarstwie Jana i Alicji Ś., w Lisowicach pod Legnicą. Małżeństwo więziło Rosjanina i zabrało mu dokumenty.

Odzyskać wolność, odzyskać tożsamość

-O sprawie dowiedzieli się mieszkańcy, w tym nowy pracodawca, i pomogli mi uciec – mówi Mikołaj Jerofiejew.

Dziś, 20 stycznia w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim uroczyście wręczono mężczyźnie polskie obywatelstwo nadane przez Prezydenta RP. Wręczył je wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski.

Kolejnym krokiem w drodze do normalności będą starania mężczyzny o dowód oraz paszport. Obecnie pracuje w bezpiecznych warunkach w powiecie lubińskim.

Małżeństwu, które więziło na fermie p. Mikołaja, postawiono zarzuty handlu ludźmi, za co grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Według informacji prawnika – nadal prowadzą działalność.

POSŁUCHAJ CAŁEJ HISTORII:

Sprawę jako pierwsza opisała „Interwencja”. Fot. „Interwencja” Polsat News / mat. pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content