„Rządzą nami osoby, które nie przepracowały dnia w działalności gospodarczej”

fot. PJB

– Prowadzenie działalności gospodarczej to dziś uprawianie sportu ekstremalnego. Jesteśmy traktowani przez rządzących jak dojne krowy. Rządzą nami ci, którzy nie przepracowali dnia w działalności gospodarczej – tak o sytuacji przedsiębiorców w czasie pandemii mówi managerka i restauratorka, Katarzyna Obara-Kowalska.

“Sektor restauracyjny należy do działalności w największym stopniu dotkniętych negatywnymi skutkami pandemii koronawirusa” – wynika z danych Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej. Wiosną 2021 nie otworzyła się, co piąta restauracja, po połowie roku trwania epidemii, upadłość ogłosiło do 8 tys. placówek, 25% całkowicie zawiesiło działalność.

Sytuację w gastronomii komentuje Katarzyna Obara-Kowalska – managerka i restauratorka.

-Jesteśmy traktowani przez rządzących jak dojne krowy, dodaje restauratorka.

-Prowadzenie działalności gospodarczej to dziś uprawianie sportu ekstremalnego – zaznacza Katarzyna Obara-Kowalska.

Katarzyna Obara-Kowalska – managerka, restauratorka po podwyżkach za prąd otrzymała rachunek na ponad 16 tys. złotych za energię elektryczną – o 10 tys. więcej przy takim samym zużyciu.

Obecnie obowiązuje limit 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitów wyłącznie jest przeznaczone dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę,

Branża gastronomiczna ocenia swoje straty na 211 mln zł w czasie lockdownów w trakcie trwania pandemii koronawirusa. Wielu restauratorów poddało się w czasie lockdownu i już otworzyło swoich lokali.

Nowy Ład wprowadza wiele zmian w prawie podatkowym. 8,5 proc. podatku ryczałtowego płacą restauratorzy i gastronomia. Czy przejście na ryczałt będzie opłacalne? To pytanie zadaje sobie 700 tys. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym.

-Mój biznes plan sprzed dziesięciu lat jest nieaktualny – mówi Katarzyna Obara-Kowalska – managerka i restauratorka

– Współczuję wszystkim jednoosobowym firmom prowadzącym działalność gospodarczą, dodaje restauratorka.

Rząd proponuje Polski Ład, który ma uprościć rozliczanie się z fiskusem. Tymczasem sztandarowe rozwiązanie, jakim ma być powszechny podatek ryczałtowy, proste nie jest – donoszą przedsiębiorcy.

Na rozmowę zapraszamy jutro (20 stycznia) o godz. 8.10.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content