U ojców paulinów trwają Pawełki

Fot. wroclaw.paulini.pl

W Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu trwa nowenna do patriarchy Zakonu Paulinów – św. Pawła I Pustelnika. Przygotowuje ona do uroczystości patronalnej 15 stycznia, kiedy to Paulini odnowią śluby zakonne. Dzień później odbędzie się uroczystość zewnętrzna.

Tradycyjne „Pawełki” to nowenna przed uroczystością ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Śpiewana jest codziennie o 17:30 – mówi o. Marcin Wirkowski OSPPE z wrocławskiego klasztoru.

Kościoły paulińskie przyozdobione są szarfami w kolorystyce Zakonu (biały-czarny-żółty-zielony). W herbie znajdują się: palma, kruk, dwa lwy, pokazujące bliskość patriarchy z Bogiem podczas pobytu na pustyni.

Tradycyjnie podczas uroczystości odbywa się błogosławieństwo relikwiami patriarchy. Na Mszy Św. w niedzielę o godz. 12:00 najmłodsi dostaną owoce pustyni – dodaje o. Marcin Wirkowski OSPPE.

Podczas nowenny zakonnicy gromadzą się przy ołtarzu św. Pawła I Pustelnika, śpiewając naprzemiennie z wiernymi XVII-wieczne hymny o życiu patriarchy i prześladowaniu chrześcijan za czasów cesarza Decjusza. Liturgiczne wspomnienie św. Pawła przypada 15 stycznia (w dniu jego narodzin dla nieba), a 16 stycznia wspominana jest Matka Boża Królowa Pustelników.

Historia św. Pawła I Pustelnika

Święty Paweł Pierwszy Pustelnik jest Patriarchą Zakonu OO. Paulinów, którzy wzorują się na jego życiu i naśladują jego styl życia z Bogiem w samotni sam na Sam.

Paweł urodził się w Tebach – starożytnej stolicy faraonów – w 228 r. Za jego czasów Teby były już tylko małą wioską. Pierwsze lata spędził szczęśliwie w domu rodzinnym. Gdy miał 20 lat, około 240 r., rozpoczęły się prześladowania Dioklecjana. Dowiedziawszy się, że jego zięć-poganin z powodu jego bogactwa planuje wydać go w ręce prześladowców, Paweł porzucił wszystko, co posiadał, odszedł na pustkowie i zamieszkał w jaskini. Prześladowanie trwało krótko, bo zaledwie dwa lata, ale Paweł tak dalece zasmakował w ciszy pustyni, że postanowił tam pozostać na zawsze. Jako pustelnik spędził samotnie 90 lat!

Przez cały ten czas zanosił do Boga swe gorące modlitwy, żywiąc się tylko daktylami i połówką chleba, którą codziennie przynosił mu kruk. Kiedy był bliski śmierci, odwiedził go św. Antoni, pustelnik. Tego dnia kruk miał przynieść Pawłowi cały bochenek. Nagość swego ciała od znoju i chłodu chronił Paweł jedynie palmowymi liśćmi. Legenda ta znalazła swoje odbicie w herbie zakonu paulinów, którzy obrali sobie św. Pawła Pustelnika za swojego głównego patrona: kruk na palmie z bochenkiem chleba.

Zmarł mając 113 lat w 341 r. Miał oddać Bogu ducha na ręku św. Antoniego. Kiedy ten był w kłopocie, jak wykopać grób dla przyjaciela, według podania miały zjawić się dwa lwy i ten grób wykopać. Dwa lwy znalazły się dlatego również w herbie paulinów. Zakon paulinów czci go jako swego patrona; czczą go także piekarze i tkający dywany.

mat. ze strony O. Paulinów

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content