W Porannym Gościu o inflacji i Polskim Ładzie

fot. Radio Rodzina

Nowy rok nie przyniósł ekonomicznie niczego nowego, nadal inflacja jest na poziomie ok. 8%, a dodatkowo sytuację w podatkach skomplikował Polski Ład, który wszedł w życie z dniem 1 stycznia.

W Porannym Gościu Radia Rodzina zapytaliśmy Krzysztofa Kolanego – głównego analityka portalu bankier.pl, kto zyskuje, a kto traci na Polskim Ładzie?

Na stronach rządowych możemy przeczytać, że w ramach Polskiego Ładu niemal 9 mln Polaków nie zapłaci PITu. Jednak z drugiej strony dochodzi nowy podatek, czyli 9% składka zdrowotna.

Dodatkowo Rada Polityki Pieniężnej konsekwentnie podnosi stopy procentowe, teraz WIBOR wynosi ok. 2,6%. Jest to odpowiedź na wysoką inflację.

– Podnoszone stopy procentowe odczuwają szczególnie kredytobiorcy. Na ten moment średnio zapłacą więcej o 150 zł – dodaje nasz ekspert.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że według szybkiego szacunku inflacji, w grudniu 2021 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 8,6 procent wyższe niż w tym samym okresie 2020 roku. To najwyższe tempo wzrostu cen od 21 lat. Rząd rozszerzy tarczę antyinflacyjną. Szczegóły ma przedstawić dzisiaj (11.01) premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z zapowiedziami szefa rządu, VAT na paliwo zostanie obniżony z 23 do 8 procent. Przyczyni się to do kilkudziesięciogroszowych obniżek cen za litr na stacjach paliw. Kolejna z propozycji może dotyczyć wprowadzenia zerowej stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Posłuchaj rozmowy o wysokiej inflacji oraz co ze sobą niesie Polski Ład:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content