2022 Rokiem Polskiego Romantyzmu
7 stycznia 2022
mat. prasowe
Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Polskiego Romantyzmu. Dlaczego? Zapytaliśmy eksperta z Uniwersytetu Wrocławskiego. Dlaczego właśnie teraz szczególnie upamiętniamy polski romantyzm? Czy poeci i kompozytorzy byli w naszej historii ważniejsi niż przywódcy powstań? Kto dziś czyta Mickiewicza? Kto dziś słucha Chopina?
– Ustanowienie roku 2022 Rokiem Polskiego romantyzmu ma związek z faktem, że 200 lat temu, w czerwcu 1822 r. w Wilnie został wydany pierwszy tomik poezji młodego studenta uniwersytetu, Adama Mickiewicza – mówi prof. Ewa Grzęda z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego
Można zaryzykować twierdzenie, że twórczość polskich romantyków – literacka, muzyczna, malarska, ale także naukowa, odegrała istotniejszą rolę w przetrwaniu narodu, niż powstania zbrojne. To dzięki niej naród nie zapomniał o swoich korzeniach, ale także formułował pewne cele i próbował przewidywać przyszłość, co oznaczało dążenie do odbudowy państwa.
Profesor Ewa Grzęda przywołuje także opinię współczesnej badaczki epoki romantyzmu Marty Piwińskiej.
-Romantycy jako pokolenie pozostawili nam niezwykły dar. Świadczy o tym choćby Konkurs Chopinowski, który w ubiegłym już roku był tak popularny, jak nigdy wcześniej, chociaż od śmierci kompozytora upłynęło już tyle lat. Dzięki nowym mediom muzyka Chopina dociera do wszystkich zakątków świata, a sam Chopin pozostaje mediatorem pomiędzy naszą kulturą a kulturą światową – puentuje profesor Ewa Grzęda.
mat. prasowe