Na bakier z higieną. Jak nauczyć dziecko dbania o siebie?

Na bakier z higieną. Jak nauczyć dziecko dbania o siebie?

Przestrzeganie zasad higieny osobistej, czyli – w potocznym rozumieniu – utrzymanie ciała w czystości, jest niezwykle ważną kwestią. Każde dziecko powinno nauczyć się dbania o siebie, a im szybciej to zrobi, tym lepiej. Jak nauczyć dziecko mycia rąk i zachęcić do dbania o zęby?

Z brudu jeszcze nikt nie umarł, ALE…

Mówi się, że brudne dziecko to szczęśliwe dziecko, jednak nieprzestrzeganie zasad prawidłowej higieny sprzyja rozwojowi różnego rodzaju chorób, które mogą przyczynić się do zaburzenia prawidłowego rozwoju. Zdrowe dzieci są silniejsze, sprawniejsze ruchowo i mają więcej energii. Szybciej się uczą i są ciekawsze świata. Dlatego tak ważne jest, by już od najmłodszych lat uczyć dziecko zasad prawidłowej higieny osobistej – regularnego mycia ciała i rąk z użyciem detergentów, regularnej zmiany odzieży i bezpośredniego unikania zabrudzeń.

Choroby wywołane przez nieodpowiednią higienę – wszy, owsiki i świerzb u dziecka

Zaniedbanie higieny osobistej może doprowadzić do rozwoju chorób i nieprzyjemnych dolegliwości, np. wszawicy, owsicy czy świerzbu.

  • Wszawica kojarzy się głównie z brakiem higieny osobistej, jednak w rzeczywistości to niejedyny czynnik sprzyjający rozprzestrzenianiu się pasożytów. Wszami można zarazić się, używając zakażonego ręcznika, zakładając czyjeś ozdoby do włosów czy czapkę.
  • Owsica, nazywana chorobą brudnych rąk, wywołana jest przez pasożyty – owsiki ludzkie, które wyglądem przypominają białe, długie i cienkie niteczki. Owsiki dostają się do organizmu w wyniku połknięcia jaj, a tym samym najczęściej zmagają się z nimi dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które miały kontakt z potencjalnym nosicielem.
  • Świerzb to zakaźna choroba pasożytnicza skóry wywołana przez świerzbowca ludzkiego, który drąży w skórze człowieka kanaliki i składa w niej jaja. Jakie są najczęstsze przyczyny świerzbu? Na zachorowanie najbardziej narażone są dzieci uczęszczające do przedszkoli i szkół. Do zarażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z zainfekowaną skórą. Nieodpowiednie warunki sanitarne i nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej sprzyjają rozwojowi choroby. Świerzb u dziecka objawia się specyficznymi wykwitami skórnymi i nieznośnym świądem.

Jak wyrobić w dziecku dobre nawyki higieniczne?

Prawidłowe nawyki higieniczne mają duży wpływ na jakość życia dziecka. Dlatego już od najmłodszych lat warto wyrabiać dobre nawyki, które pomogą uniknąć niepożądanych mikroorganizmów. Co zrobić, gdy dziecko nie chce się myć? Spróbujmy je do tego zachęcić. Kupmy pachnący płyn do kąpieli, kolorową gąbkę i ręcznik z ulubioną postacią z bajki. Sprawmy, by dbanie o higienę osobistą traktowało jako element zabawy. Myjąc ręce – śpiewajmy ulubioną piosenkę, a mycie zębów umilmy muzyką. Istotną rolę odgrywa również rozmowa i uświadomienie dziecku, dlaczego dbanie o higienę jest tak ważne. Przedszkolakom można opowiedzieć bajkę o zarazkach i na tej podstawie wytłumaczyć, dlaczego drobnoustroje są niebezpieczne i jak się ich pozbyć. Co więcej, maluchy są doskonałymi obserwatorami i uwielbiają naśladować rodziców. Dajmy im dobry przykład!

Kiedy można odpuścić?

Najlepiej nigdy. Jednak z przestrzeganiem zasad higieny osobistej nie należy przesadzać. Rodzice zastanawiają się, ile razy dziennie dziecko powinno się myć. Ręce myjemy przed każdym posiłkiem, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do domu, po „brudnej” zabawie i po głaskaniu zwierząt. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie, a kąpiemy się wieczorem, przed pójściem spać. Tylko systematyczne dbanie o higienę pomoże zapobiec chorobom i wyrobi w dziecku prawidłowe nawyki.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content