Wszystko co musisz wiedzieć o tabletce przeciwbólowej

fot. Radio Rodzina

Czasem towarzysz nam ból, z którym nie jesteśmy sobie w stanie poradzić i niezbędne wówczas jest zażycie środka przeciwbólowego. Nie bez przyczyny są to leki, po które sięgamy najczęściej. Może nas dopaść zawsze i wszędzie – ból głowy, zęba, bóle menstruacyjne. Ból może mieć różne podłoża i często tabletka uśmierzająca jest jedynym rozwiązaniem. Nie ma chyba dorosłej osoby, która nigdy po ową tabletkę nie sięgnęła.

Ból bez względu na jego natężenie, będzie utrudniał normalne funkcjonowanie. Dlatego też każdy chce pozbyć się go jak najszybciej. Pomimo wielu reklam i zapewnień, że leki przeciwbólowe są bezpieczne, należy pamiętać o ich właściwym stosowaniu, bowiem przyjmowanie ich w nieodpowiedni sposób może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Czym więc są leki przeciwbólowe i jak należy je stosować, by były bezpieczne dla naszego zdrowia?

Przed użyciem zapoznaj się…

Ile razy słyszeliśmy to w reklamach? Pewnie wiele osób słyszy to każdego dnia. Jednak polecenia tego nie należy lekceważyć, ponieważ nie bez powodu pojawia się zawsze pod koniec reklamy każdego leku. Aby jakikolwiek lek został dopuszczony do użytku, musi przejść serię badan i testów. Wszystko po to, by był w pełni bezpieczny dla naszego organizmu. Stąd też nie należy pomijać czytania tego, co znajduje się w ulotce przed zażyciem leku. Natomiast jeśli chodzi o leki przeciwbólowe, pewnie większość osób wie o tym  w jaki sposób należy je zażywać, ze względu na to, że sięgamy po nie stosunkowo często. Natomiast jeśli ktoś jeszcze tego nie sprawdził, warto wówczas zorientować się w temacie, jakim są leki przeciwbólowe – co ile godzin należy je przyjmować oraz w jaki sposób, by mieć pewność, że robimy to poprawnie.

Kiedy najlepiej zażyć lek przeciwbólowy?

Zawsze należy pamiętać, że ból przeważnie nie bierze się znikąd i przyjmowanie środków przeciwbólowych, to jedynie rozwiązanie tymczasowe. W przypadku chociażby bólu zęba, powinno się niezwłocznie udać do stomatologa. Jeśli często towarzyszy nam ból głowy, również trzeba skonsultować to z lekarzem. Natomiast jeśli nasza głowa nie boli nas często, zanim sięgniemy po tabletkę, może warto zastanowić się, czy aby nasz organizm nie wysyła nam jakiegoś sygnału, jak np. to że jesteśmy odwodnieni? Sami też dobrze znamy swoje ciało i różne jego reakcje. Dlatego jeśli wiemy, że zbliża się miesiączka, warto być na to przygotowanym i mieć przy sobie tabletki przeciwbólowe, jeśli przy menstruacji towarzyszy nam ból. Zazwyczaj lekarze nie zalecają, by z ich zażywaniem zwlekać, gdy pojawia się jakikolwiek ból, warto jest jak najszybciej przyjąć coś na uśmierzenie. Jest to zawsze duże wyzwanie dla  naszego organizmu, dlatego warto przyjąć tabletkę jak najszybciej.

Dlaczego zakup tabletek przeciwbólowych w supermarkecie nie jest najlepszym wyborem?

Leki przeciwbólowe możemy dziś kupić niemal wszędzie, czy to w dużym markecie, małym sklepie osiedlowym a nawet na stacji paliw. Z jednej strony ich powszechna dostępność jest dużym ułatwieniem. Możliwość ich zakupu w miejscu, które jest w pobliżu jest bardzo przydatna, gdy pojawi się ból, na który nie jesteśmy przygotowani. Niestety jednak tabletki te, tak jak wszystkie inne leki powinny być przechowywane w odpowiedni sposób, a o to dbają jedynie apteki. Dlatego jeśli mamy wybór zawsze lepiej jest skorzystać z zakupu w aptece i mieć je w zapasie.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content