Zmarł ks. Stanisław Pawlaczek, wieloletni proboszcz parafii NMP na Piasku

Fot. Materiały archiwalne IPN we Wrocławiu

W wieku 81 lat zmarł zasłużony dla archidiecezji wrocławskiej ks. prałat Stanisław Pawlaczek. Był m.in. wykładowcą katolickiej nauki społecznej, członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej, kapelanem Solidarności.

Urodzony w 1940 r. w Sokolnikach po Lwowem, na Dolny Śląsk dotarł w 1946 r. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, które skończył otrzymując święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Bolesława Kominka w 1964 roku.

Ks. Pawlaczek był jednym z kapelanów wrocławskiej „Solidarności” oraz kapelanem Adwokatów Archidiecezji Wrocławskiej. W 1984 r. został proboszczem parafii Najświętszej Marii Panny na Piasku, gdzie spędził w posłudze 40 lat. Od 1986 r. do 1992 r. pełnił funkcję dyrektora Domu Księży Emerytów we Wrocławiu.

Współpracował między innymi z Katolickim Radiem Rodzin”, Stowarzyszeniem Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, Stowarzyszeniem „Pro Cultura Catholica”, ze Zrzeszeniem Publicystów Polskich „Piast”, Wspólnotą Najdroższej Krwi Chrystusa, a także z wieloma stowarzyszeniami kresowymi.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content