Co zrobić, gdy dziecko traci wiarę?

Fot. Grupa Centrum

– Jak powinien zachować się rodzic, gdy nastoletni syn, córka deklarują: nie wierzę w Boga? Wychowani w katolickiej rodzinie kontestują wartości, rodziców, świat. – Najważniejsze, to nie stracić kontaktu z dzieckiem, po prostu być – tłumaczy duszpasterz i psychoterapeuta ks. Stanisław Szlassa.

Bycie rodzicem nie jest prostym zadaniem. Zdarzają się życiowe wyzwania, które mogą zmienić wszystko, co zaplanowaliśmy dla naszych dzieci.

-W okresie nastoletnim naturalne jest, że dziecko obala pewne schematy. Nie dlatego, że jest ich przeciwnikiem, lecz dlatego, że sprawdza ich autentyczność – mówi ks. Stanisław Szlassa.

Reakcja dziecka to dla opiekunów papierek lakmusowy. Jeżeli rodzice są zaangażowani w życie Kościoła, to ważne jest to, jaki obraz tego Kościoła przekazują, dodaje duszpasterz.

Dziennikarka Katarzyna Matusz dodaje, że nie ma idealnych dzieci – tak samo jak nie ma idealnych rodziców.

Bywają natomiast sytuacje, gdy opiekunowie np. celowo wychodzą z domu na spotkania, by uniknąć konfrontacji z trudnym tematem. Musimy być ze sobą szczerzy, dodaje duszpasterz.

O relacjach w rodzinie (i nie tylko) przeczytamy w najnowszej książce „O niektórych lękach dzieci i nastolatków” autorstwa ks. Stanisława Szlassy oraz Katarzyny Matusz. Jej premiera miała miejsce 6 grudnia.

Na rozmowę z autorami zapraszamy we wtorek 14 grudnia po godz. 16:15.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content