Pierwsze sukcesy wizyty delegacji dolnośląskiej w Dubaju

fot. PJB

Są już pierwsze owoce misji gospodarczej przedstawicieli regionu do Dubaju. Dolnośląska firma zajmująca się profesjonalnymi dronami podpisała list intencyjny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich z firmą z Nigerii.

– Samorząd Województwa Dolnośląskiego realizuje wiele działań wspierających innowacyjność i rozwój gospodarczy regionalnych przedsiębiorstw. Jednym z nich jest projekt Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza, w ramach którego organizowana jest nasza misja gospodarcza oraz Wieczór Dolnośląski. Firmy, podczas multimedialnego show, pokazały, jak wiele różnorodnych i innowacyjnych produktów oraz idei rodzi się właśnie na Dolnym Śląsku. Mamy już pierwszy sukces – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Firma, która podpisała list intencyjny zajmuje się profesjonalnymi dronami, które zbierają dane o bardzo wysokiej rozdzielczości. Takie drony są wykorzystywane w sektorze leśniczym, rolniczym i w inżynierii lądowej.

Marszałek ma nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to kolejnymi efektami współpracy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Główny cel udziału samorządu Dolnego Śląska oraz dolnośląskich przedsiębiorców na EXPO 2020 to wykorzystanie szansy na rozwój regionu i lokalnych firm, a także budowanie trwałych relacji handlowych oraz w zakresie współpracy naukowej. Mówi Marek Obrębalski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Równie istotne jest wzmocnienie kontaktów gospodarczych Polski z gospodarzem wydarzenia – Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi oraz całym regionem Bliskiego Wschodu.

W Pawilonie Polskim pokazujemy nasze dolnośląskie atuty, dodaje Marek Obrębalski, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Cel wizyty został osiągnięty. Zorganizowaliśmy ponad 50 spotkań B2B mówi Krzysztof Hodun – dyrektor Wydziału Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego.

Zjednoczone Emiraty Arabskie to nie tylko silna gospodarka oparta na bogatych zasobach naturalnych (siódme co do wielkości złoża ropy naftowej na świecie), ale także kraj z ambitnymi planami dotyczącymi rozwoju innowacyjnych sektorów opartych na wiedzy w ramach planu UAE Vision 2021. Nie powinno więc dziwić, że ZEA to dla Polski kluczowy partner ekonomiczny w rejonie Bliskiego Wschodu pozostający, wraz z Arabią Saudyjską, naszym najważniejszym rynkiem w regionie. W 2018 r. obroty handlowe pomiędzy Polską a ZEA wyniosły blisko 700 mln EUR, przy czym Polska wciąż utrzymuje dodatnie saldo wymiany.

Co może nam zaoferować Dubaj?

Podczas Wieczoru Dolnośląskiego około 200 zaproszonych gości z Dubaju i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dolnośląskich i krajowych samorządowców oraz przedstawicieli polskiego rządu miało okazję poznać nasz region, jego innowacyjne technologie oraz lokalnych przedsiębiorców. Pawilony narodowe, w tym Polski, to miejsca wielowymiarowej prezentacji danego kraju. Hasło przewodnie polskiego pawilonu brzmi: „Poland. Creativity inspired by nature – Polska. Kreatywność inspirowana naturą”. Według danych pawilon odwiedziło ok. 50 tys. dziennie – mówi dyrektor Wydziału Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Krzysztof Hodun.

Projekt Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza realizuje Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Wart jest on około 6 mln zł, z czego 5,1 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Projekt potrwa do listopada 2022 roku, a w tym czasie dolnośląscy przedsiębiorcy odwiedzą z misjami gospodarczymi 7 państw na 3 kontynentach.

Udział dolnośląskiej misji gospodarczej w EXPO 2020 w Dubaju oficjalnie rozpoczął się w niedzielny 5 grudnia 2021 roku. W Polskim Pawilonie na terenach wystawy odbył się briefing prasowy władz regionu i przedsiębiorców. Następnie pierwsze firmy rozpoczęły sesje B2B, B2C, B2G oraz H2H. Delegacja z regionu miała także okazję poznać pawilony Polski, Mobility, Węgier i Arabii Saudyjskiej, a także wziąć udział w Wieczorze Polskim, który zakończył dolnośląską delegację w Dubaju.

W składzie dolnośląskiej delegacji, która brała udział w Wystawie Światowej EXPO 2020, znaleźli się między innymi właśnie rodzimi przedsiębiorcy reprezentujący sektory: zdrowia, ICT, dronów, przemysłu kosmicznego, rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, zdrowia, mobilności, czy cyberbezpieczeństwa. Każda z firm miała możliwość pokazać swoją innowacyjność i nowoczesność poprzez historię swojego sukcesu i plany na przyszłość.

inf. wł. mat. prasowe

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content