Wrocław i Falstad nie zapomną

fot. Radio Rodzina

W Centrum Historii Zajezdnia zainaugurowano polsko-norweski projekt, który ma upamiętnić historię więzienną II wojny światowej i przekazać ją następnym pokoleniom. W ciągu dwóch lat powstanie mobilna aplikacja, przebudowa Golgoty Wschodu oraz spotkania uczniów z żyjącymi świadkami historii.

Ośrodek Pamięć i Przyszłość rozpoczął projekt pt. „Wrocław i Falstad nie zapomną” we współpracy z norweskim Centrum Falstad. Projekt skupia się na Wrocławiu, miejscach pamięci oraz na żyjących świadkach historii, którzy byli zesłani na Sybir lub przebywali w obozach pracy.

Mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

W Izbie Pamięci Golgota Wschodu przy ul. Wittiga 10 zgromadzono pamiątki po Sybirakach. Jednym z nich był pan Ryszard Janosz, obecnie wiceprezes Związku Sybiraków we Wrocławiu.

Nowa wystawa zostanie udostępniona większej liczbie zwiedzających. Ojciec Witold Baran CSsR, proboszcz parafii NMP Matki Pocieszenia przyznaje, że wielu mieszkańców wciąż nie zna tej historii.

W ramach projektu „Wrocław i Falstad nie zapomną” zaplanowano ponadto lekcje historii dla studentów z Norwegii studiujących we Wrocławiu, badania naukowe i szukanie miejsc pochówku i wizyty studyjne w Centrum Falstad.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content