Papież Franciszek odwiedzi Cypr i Grecję

Papież w grudniu odwiedzi Cypr i Grecję / Fot. vaticannews

W dniach od 2 do 6 grudnia papież odbędzie podróż apostolską na Cypr i do Grecji – poinformowało watykańskie biuro prasowe. Franciszek odwiedzi stolicę Cypru Nikozję, a następnie Ateny i wyspę Lesbos. Przybędzie na zaproszenie władz cywilnych i miejscowych episkopatów.

Będzie to 35. podróż zagraniczna Ojca Świętego Franciszka. Wydarzenie nazwano pielgrzymką do źródeł wiary, ludzkości, kultury i Europy. Jednocześnie jest to trzecia papieska podróż organizowana w nadzwyczajnych warunkach i przy specjalnych środkach sanitarnych z powodu pandemii, po tegorocznych wizytach w Iraku, na Węgrzech i Słowacji.

Główne cele podróży to rozwój dialogu ekumenicznego z prawosławiem, spotkanie ze wspólnotami katolickimi i orędzie pokoju dla Bliskiego Wschodu. Ważnym aspektem pielgrzymki do krajów Morza Śródziemnego będzie też ważna dla regionu kwestia migracji.

Z migrantami papież spotka się i na Cyprze, i w Grecji. Ponownie odwiedzi grecką wyspę Lesbos, niedaleko wybrzeża Turcji – jeden z symboli kryzysu migracyjnego w minionych latach w Europie. Był tam w 2016 roku.

Z politycznego punktu widzenia trudna będzie wizyta na Cyprze, który jest podzielony od 1974 roku. Północą wyspy administruje uznawana jedynie przez Turcję i zamieszkana przez Turków cypryjskich Turecka Republika Cypru Północnego. Zarówno w Grecji, jak i na Cyprze Franciszek przeprowadzi ekumeniczne rozmowy ze zwierzchnikami prawosławia i odprawi msze dla tamtejszych bardzo małych wspólnot katolickich.

Orędzie pokoju

Zwracając się w specjalnym przesłaniu do Cypryjczyków i Greków papież powiedział, że ich ziemie zostały „pobłogosławione przez historię, kulturę i Ewangelię”.

„To piękne powrócić do początków i ważne dla Kościoła, by odnaleźć radość Ewangelii” – podkreślił.

Franciszek zaznaczył, że odwiedzi też miejscowych katolików. „Wizyta u was – zauważył – da mi także szansę zaczerpnąć z antycznych źródeł Europy”. Zwrócił uwagę na znaczenie rejonu Morza Śródziemnego i przesłania, które z niego płynie.

„Myślę o tych, którzy w tych latach i również dzisiaj uciekają przed wojną i ubóstwem docierając na wybrzeża kontynentu i gdzie indziej i nie znajdują gościnności, ale wrogość i są też instrumentalnie wykorzystywani. To są nasze siostry i nasi bracia” – oświadczył Franciszek. Przypomniał, że wielu migrantów straciło życie w Morzu Śródziemnym, które jest „wielkim cmentarzyskiem”.

Logo wizyty na Cyprze przedstawia kontur wyspy, a na jego tle profile Franciszka i świętego Barnaby, patrona Cypru. Jest też gałązka oliwna i kłos zboża, symbole pokoju i komunii. Hasłem podroży są słowa „Umacniajcie się nawzajem w wierze”. W logo wizyty w Grecji przedstawiono Kościół jako łódź płynącą przez wzburzone morze, a jej motto brzmi: „Otwórzmy się na niespodzianki Boga”.

Logistyka podróży na Cypr

Papież przyleci na główne lotnisko Cypru, w Larnace wczesnym popołudniem w czwartek. To będzie pierwsza papieska podróż samolotem nowych włoskich linii lotniczych ITA, które w połowie października zastąpiły zamkniętą Alitalię. Po krótkiej ceremonii powitania na lotnisku Franciszek uda się do stolicy kraju – Nikozji. Tam w katedrze maronickiej spotka się z duchowieństwem.

Kolejnym punktem będzie oficjalna uroczystość powitania papieża w Pałacu Prezydenckim i spotkanie z głową państwa Nikosem Anastasiadisem. Tam również papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

W piątek Franciszek złoży wizytę arcybiskupowi Chryzostomowi II, zwierzchnikowi Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego. W prawosławnej katedrze w Nikozji spotka się ze Świętym Synodem Kościoła Prawosławnego. Przed południem odprawi też mszę na stołecznym stadionie GSP.

Następnie w godzinach popołudniowych uda się do kościoła parafialnego na ekumeniczną modlitwę z migrantami; wygłosi tam przemówienie.

Wylot do Aten i pobyt w Grecji

W sobotę rano (4.12) Franciszek zakończy wizytę na Cyprze i odleci do Grecji. Z lotniska w Atenach uda się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie powita go prezydent Ekaterini Sakielaropoulu. Spotka się tam następnie z premierem Kyriakosem Mitsotakisem. Po tych rozmowach papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i greckiego społeczeństwa.

Popołudniu papież odwiedzi prawosławnego arcybiskupa Aten, zwierzchnika Kościoła Grecji abp Hieronima II. W rzymskokatolickiej katedrze św. Dionizego Areopagity spotka się z duchowieństwem.

W niedzielę Franciszek poleci z Aten na wyspę Lesbos. To będzie jego druga wizyta w miejscu, gdzie przebywają tysiące migrantów. Pięć lat temu w drodze powrotnej do Rzymu zabrał stamtąd na pokład samolotu trzy rodziny uchodźców z Syrii. Ojciec Święty, który od poprzedniej wizyty wspierał przebywających na Lesbos migrantów, spotka się z nimi w jednym z ośrodków pobytu. Wygłosi przemówienie. Po powrocie do Aten odprawi mszę w sali koncertowej Megaron.

W poniedziałek papież spotka się z młodzieżą w szkole urszulanek. To będzie ostatni punkt jego pobytu w Grecji. Około południa powróci do Rzymu.

Podróż ta będzie pielgrzymką śladami dwóch poprzedników Franciszka, którzy pierwsi odwiedzili Grecję i Cypr dokonując kolejnego przełomu w relacjach z prawosławiem. Św. Jan Paweł II był w Atenach w 2001 roku, a Benedykt XVI na Cyprze w 2010 r.

vaticannews/PAP.pl


Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content