Papież Franciszek do młodzieży: wasze marzenia zapisane są w Ewangelii

Fot. Vincenzo Pinto/AFP/East News

„Wiele waszych marzeń odpowiada tym, zapisanym w Ewangelii. Braterstwo, solidarność, sprawiedliwość, pokój: to te same marzenia, jakie żywi Jezus wobec ludzkości. Nie bójcie się otworzyć na spotkanie z Nim: On miłuje wasze marzenia i pomaga wam w ich spełnianiu” – mówił papież Franciszek w homilii wygłoszonej w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

W swojej homilii, w całości skierowanej do młodych ludzi, papież Franciszek zwrócił uwagę na dwa obrazy Jezusa: „przychodzącego na obłokach” i stojącego przez Piłatem. Nawiązując do nich, zachęcał młodych ludzi do budowania osobistej przyjaźni z Chrystusem, jako Królem i przyjacielem, który jako jedyny może dać światu nadzieję i wieczne szczęście.

„To obraz, który mówi o przyjściu Jezusa w chwale na końcu czasów: pomaga nam zrozumieć, że ostatnie słowo co do naszego istnienia będzie miał Jezus” – mówił papież, nawiązując do pierwszej z biblijnych ilustracji – jest „zatem Panem, który przychodzi z wysoka i nigdy nie znika; jest Tym, który trwa wobec tego, co przemija; jest naszą wieczną i niezachwianą ufnością. To proroctwo nadziei, oświeca nasze noce. Mówi nam, że Bóg przychodzi, że jest obecny, że działa i kieruje bieg historii ku Sobie, ku temu, co dobre”.

Ojciec Święty zachęcił też młodych ludzi by, na wzór biblijnego proroka Daniela, nie bali się marzyć i kierowali swoje pełne nadziei marzenia ku Bogu. „Unieś wzrok, powstań! To zaproszenie, które Pan kieruje do nas i do którego chciałem nawiązać w Orędziu skierowanym do was, młodych, aby towarzyszyć wam w tegorocznej wędrówce. To zadanie najbardziej żmudne i zarazem fascynujące, jakie wam powierzono: stać twardo na ziemi, kiedy wszystko wydaje się walić; być strażnikami, którzy umieją dostrzec światło wśród nocnych wizji; być budowniczymi pośród gruzowisk; być zdolnymi do tego, by marzyć. Bo to właśnie czyni ten, kto marzy: nie pozwala, aby wchłonęła go noc, ale rozpala płomyk, światełko nadziei, które zwiastuje nadejście jutra” – mówił Franciszek.

Nie siła, lecz Prawda

Nawiązując do sceny, w której Jezus stoi przed Piłatem, Ojciec Święty podkreślił odwagę i bezkompromisowość Chrystusa w wypełnianiu Jego zbawczej misji. „Jezus nie ukrywa Swej prawdziwej natury, nie kamufluje swoich intencji, nie korzysta z koła ratunkowego, które rzuca mu Piłat. Nie. Z odwagą prawdy odpowiada: Ja jestem królem. Bierze odpowiedzialność za Swoje życie: przyszedłem wypełnić misję i aż do końca będę świadczył o Królestwie Ojca. Mówi: Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie” – powiedział.

Franciszek zaprosił młodych ludzi, by od Jezusa uczyli się bezkompromisowości i autentyczności w wypełnianiu chrześcijańskiej misji w świecie. „Trzeba stanąć przed Jezusem, aby móc stanąć w prawdzie przed samym sobą. Trzeba adorować Go, aby stać się wewnętrznie wolnymi, aby rzucić światło na życie, a nie dawać się zwodzić chwilowym modom, sztucznym ogniom konsumpcjonizmu, który oślepia i paraliżuje. Przyjaciele, nie jesteśmy tutaj po to, aby dać się oczarować syrenom tego świata, ale aby wziąć w ręce nasze życie, aby 'wgryźć się w nasze życie’, aby przeżywać je w pełni!” – przekonywał papież i zachęcił: „Nasz świat, zraniony tak licznym złem, nie potrzebuje kolejnych ambiwalentnych kompromisów, nie potrzebuje osób, które podążają raz tu, raz tam, niczym morskie fale (…) Bądźcie wolni, autentyczni, bądźcie krytycznym sumieniem społeczeństwa. Miejcie w sobie pasję prawdy, abyście waszymi marzeniami mogli powiedzieć: moje życie nie jest zniewolone logikami tego świata, ponieważ króluję wraz z Jezusem dla sprawiedliwości, miłości i pokoju!”

Źródło: ekai.pl

Fot. ŚDM w Krakowie, 2016 r. Fot. Piotr Tumidajski / ekai.pl

Światowe Dni Młodzieży

Decyzją Ojca Świętego, diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży zostały od tego roku przeniesione z Niedzieli Palmowej na uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Dzięki tej zmianie zachowana została intencja twórcy ŚDM, św. Jana Pawła II, by w centrum tego spotkania znalazło się osobiste spotkanie młodych ludzi z Chrystusem Odkupicielem. Hasłem tegorocznego ŚDM i zarazem tematem papieskiego orędzia są słowa: „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16).

38. Światowe Dni Młodzieży, czyli spotkanie młodych katolików z całego świata ma się odbyć w 2023 r. w Lizbonie.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content