Elżbietanki wierne miłości. Wystawa w Katedrze Wrocławskiej

fot. Radio Rodzina

We wrocławskiej Katedrze otwarto wystawę poświęconą siostrom elżbietankom, męczennicom, które w 1945 roku zginęły w różnych miejscach Górnego i Dolnego Śląska z rąk Armii Czerwonej. 11 czerwca 2022 roku odbędzie się ich beatyfikacja, pierwsza w powojennej historii Wrocławia.

Ginęły w obronie czystości własnej oraz godności swoich podopiecznych. Mowa o ponad 100 siostrach elżbietankach, zabitych w czasie II wojny światowej na terenie dawnej archidiecezji wrocławskiej. Już za kilka miesięcy 10 z nich zostanie wyniesionych na ołtarze.

Historię śmierci s Paschalis Jahn i jej IX współtowarzyszek pokrótce przybliża s. Miriam Zając CSSE, postulatorka procesu beatyfikacyjnego na szczeblu diecezjalnym.

Życiorys i ostatnie chwile elżbietanek były możliwe do odtworzenia dzięki relacjom bezpośrednich świadków.

Dokumenty będą mogły być upublicznione poprzez decyzje Watykanu już po procesie beatyfikacji – dodaje s. Miriam. Przez dekady okresu Polski Ludowej śmierć zakonnic była tematem tabu – wyjaśnia ks. prof. Józef Pater, historyk Kościoła z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Życiorysy męczennic prezentuje otwarta we wrocławskiej katedrze wystawa. Przygotowała ją s. Felicyta Szewczyk CSSE.

Wystawa mieści się w przedsionku Katedry, po lewej stronie od ołtarza. Beatyfikacja Czcigodnych Służebnic Bożych już w czerwcu przyszłego roku. Wystawa będzie czynna do września 2022.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content