Protest oświatowej „Solidarności”. Nauczyciele domagają się systemowych zmian

fot. Radio Rodzina

Realna podwyżka płac dla nauczycieli i podjęcie przez rząd realizacji porozumień – to główne postulaty Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu. Tym samym Dolny Śląsk, po Gdańsku i Pomorzu, dołącza do akcji protestacyjnej.

-Nie ma naszej zgody na propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki z 21 września, dotyczące zmian w pragmatyce zawodu nauczyciela. – mówi Danuta Utrata, przewodnicząca MSOiW NSZZ „Solidarność” na Dolnym Śląsku.

Związkowcy zarzucają rządowi, że do dziś nie zrealizował porozumienia zawartego z nauczycielami w kwietniu 2019 roku. Zamiast realnych podwyżek płac, podnoszone jest pensum – dodaje przewodnicząca.

Barbara Zdyb jest przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ziemi Oleśnickiej i pedagogiem szkolnym z prawie 30-letnim stażem.

Uwagę na niskie zarobki w oświacie zwrócił również pan Paweł Wolski, nauczyciel wychowania fizycznego z Trzebnicy. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy nauczycieli stażystów, którzy na rękę otrzymują… nieco ponad 2100 zł.

Postulatem Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność jest realizacja przez rząd Porozumienia z 2019 r., podjęcie rozmów o kształcie systemu oświaty oraz wypracowanie systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.

Ponadto szef Solidarności Piotr Duda napisał do prezydenta RP list z prośbą o włączenie się w mediacje pomiędzy oświatową Solidarnością a Premierem. Obecną postawę gabinetu Mateusza Morawieckiego określił „nieustającą biernością” – czytamy w liście.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content