Protest oświatowej „Solidarności”. Nauczyciele domagają się systemowych zmian
10 listopada 2021
fot. Radio Rodzina
Realna podwyżka płac dla nauczycieli i podjęcie przez rząd realizacji porozumień – to główne postulaty Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu. Tym samym Dolny Śląsk, po Gdańsku i Pomorzu, dołącza do akcji protestacyjnej.
-Nie ma naszej zgody na propozycje Ministerstwa Edukacji i Nauki z 21 września, dotyczące zmian w pragmatyce zawodu nauczyciela. – mówi Danuta Utrata, przewodnicząca MSOiW NSZZ „Solidarność” na Dolnym Śląsku.
Związkowcy zarzucają rządowi, że do dziś nie zrealizował porozumienia zawartego z nauczycielami w kwietniu 2019 roku. Zamiast realnych podwyżek płac, podnoszone jest pensum – dodaje przewodnicząca.
Barbara Zdyb jest przewodniczącą Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Ziemi Oleśnickiej i pedagogiem szkolnym z prawie 30-letnim stażem.
Uwagę na niskie zarobki w oświacie zwrócił również pan Paweł Wolski, nauczyciel wychowania fizycznego z Trzebnicy. Najtrudniejsza sytuacja dotyczy nauczycieli stażystów, którzy na rękę otrzymują… nieco ponad 2100 zł.
Postulatem Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność jest realizacja przez rząd Porozumienia z 2019 r., podjęcie rozmów o kształcie systemu oświaty oraz wypracowanie systemu wynagradzania nauczycieli w powiązaniu z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej.
Ponadto szef Solidarności Piotr Duda napisał do prezydenta RP list z prośbą o włączenie się w mediacje pomiędzy oświatową Solidarnością a Premierem. Obecną postawę gabinetu Mateusza Morawieckiego określił „nieustającą biernością” – czytamy w liście.