Patrzy Breslau

fot. facebook akcji

Alan Weiss i Grzegorz Czekański stworzyli dwie uzupełniające się akcje – „Spod ziemi patrzy Breslau” oraz  „Spod tynku patrzy Breslau”. Celem pierwszej jest przygotowanie mapy miejsc we Wrocławiu, w których można napotkać porzucone tablice nagrobkowe sprzed II wojny, a drugiej również stworzenie mapy, ale o niemieckich szyldach, inskrypcjach i wszelkich przedwojennych epigrafach, które zachowały się do dziś we Wrocławiu i innych dolnośląskich miejscach.

Interesowałem się historią Wrocławia, głównie sprzed 1945 roku – mówi Alan Weiss w rozmowie z nami – i nie wiedziałem, co mogłem z tym zrobić, że poniemieckie cmentarze są w tak złym stanie albo ich nie ma.

Później Alan Weiss połączył siły z Grzegorzem Czekańskim, który był pomysłodawcą mapy z nagrobkami. Tworzą ją między innymi także mieszkańcy byli lub obecni Wrocławia, którzy przysyłają informacje, gdzie takie nagrobki się znajdują. To pozwala oszacować skalę zjawiska cmentarzy, które zastąpiono parkami Zachodnim, Południowym czy Skowronim. Powstałe miejsca ekspozycji, lapidariów, pozwoliłyby ocalić od niepamięci pamięć o pochowanym we Wrocławiu osobach. Mógłby to być także jeden wspólny pomnik.

Te poszukiwania, jak sam dodaje Alan Weiss, rozszerzyły się również o odświeżenie informacji o mieszkańcach bloku, gdzie mieszka obecnie.

Przyznał także, że jest to kwestia pewnej podwójnej tożsamości – obecnej i przeszłej Wrocławia.

Ta powiększona perspektywa o świadomość o tych ludziach, którzy wcześniej tutaj mieszkali, buduje opowieść o stolicy Dolnego Śląska, ale także dotyka nas samych.

Więcej informacji można znaleźć na https://www.facebook.com/spodziemipatrzybreslau oraz na https://www.facebook.com/spodtynkupatrzybreslau/about/

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content