Pamiątki związane ze Świętem Niepodległości 11 listopada

fot. Radio Rodzina

Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu prezentuje skarbnicę polskich dziejów. Na specjalnej wystawie można zobaczyć m.in. oryginalne orzełki Legionów Polskich, mundur oficerski z okresu walki o granice czy czasopisma, które relacjonowały wydarzenia z 11 listopada 1918 roku oraz towarzyszące im nastroje społeczne.

-Nie było entuzjazmu charakterystycznego współczesnym publikacjom. Ówcześni wiedzieli, że powstanie państwo Polskie, ale w tle rozgrywały się podziały, niepewność granic i bieda – mówi nam Ryszard Nowakowski z działu Nowych Druków Ciągłych Ossolineum.

-Walka o niepodległość i granice toczyła się nie tylko na polach bitew, ale także w gabinetach dyplomatycznych. Najgrubszym kalibrem okazał się geograficzno-statystyczny Atlas Polski Eugeniusza Romera – tłumaczy Piotr Galik z Działu Kartografii Biblioteki.

Atlas zawiera historyczne mapy Ziem Polskich. Uwagę przyciąga niepozorna karta z mapą upraw rolnych: żyta i gryki, która miały przekonać decydentów w Europie o konieczności utworzenia określonych granic Rzeczpospolitej.

Na ekspozycję składają się ponadto pisma, listy i emblematy wojskowe. Są także orły legionistów i różnych formacji wojsk polskich z lat I wojny światowej. Mówi dr Łukasz Koniarek.

O drodze Polski do odzyskania suwerenności mówi dr Adolf Juzwenko, dyrektor zakładu. Nie bez znaczenia były silne opcje polityczne w międzywojniu.

Na rozmowy z pracownikami Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zapraszamy w czwartek 11 listopada.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content