Miniaturowy smok z Afryki

Foto: Zoo Wrocław

We wrocławskim zoo wykluła się afrykańska, nadrzewna jaszczurka ostrobrzucha. To drugi przychówek odkąd w 2018 roku rozpoczęto hodowlę tego gatunku. Jest z czego się cieszyć, bo to rzadki, endemiczny gatunek narażony na wyginiecie w naturze.

To kolejny mało poznany gatunek, którego hodowli podjęło się wrocławskie zoo. Cztery osobniki przyjechały tu w październiku 2018 roku. To obecnie jedyne w Polsce pary. Na świecie mieszkają tylko 54 osobniki w 27 ogrodach zoologicznych. Zatem wrocławski przychówek, który wykluł się 10 września br., to kolejny etap w rozwoju populacji, która ma zabezpieczyć te jaszczurki przed całkowitym wyginięciem.

 – Co niezwykłe dla jaszczurek, gatunek ten wykazuje troskę rodzicielską. Dba o jaja i w razie niebezpieczeństwa broni ich, choć samych maluchów już nie wychowuje – opowiada Karolina Mól-Woźniak – opiekunka z wrocławskiego zoo

– Muszę przyznać, że te małe smoki mają nieproporcjonalnie dużo większą siłę zacisku szczęk niż się wydaje. Ugryzienie naprawdę boli! Doświadczyłam tego podczas przenoszenia jaj z terrarium do inkubatora -mówi Karolina Mól-Woźniak.

Foto: Zoo Wrocław

Nowo wykluta jaszczurka mieszka na razie na zapleczu hodowlanym, wraz z innymi maluchami, w tym żółwiami brunatnymi, czy anolisami brodatymi. Za to jej rodziców można odszukać w jednym z terrariów na pierwszym piętrze Terrarium.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content