Dr Katarzyna Pawlak-Weiss: Dzień Niepodległości to radosne święto

fot. PJB

Dlaczego 11 dzień listopada to najważniejsze święto państwowe? I dlaczego powinniśmy je obchodzić radośnie  – mówi dr Katarzyna Pawlak-Weiss – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

– Udało się nam przetrwać 123 lata niewoli i ostatecznie w roku 1918 odzyskać niepodległość – przypomina dr Katarzyna Pawlak-Weiss – naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

– Dzień Niepodległości to radosne święto – zaznacza doktor Katarzyna Pawlak-Weiss.

Na rozmowę zapraszamy już jutro o godz. 8.10!

Działania Instytutu Pamięci Narodowej Odział Wrocław z okazji Narodowego Święta Niepodległości

10 listopada 20210

Już w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy do Miękini k. Wrocławia, gdzie będziecie mogli obejrzeć inscenizację historyczną obrony Lwowa w 1918 roku wraz z imprezami towarzyszącymi (gra edukacyjna, uroczystości pod pomnikiem walczących o niepodległość, przedstawienie słowno-muzyczne uczniów zespołu szkolno-przedszkolnego w Miękini). Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez IPN Oddział Wrocław, Gminę Miękinia, Samorządowy Ośrodek Kultury w Miękini oraz Studio Historyczne Huzar. Rozpoczęcie zaplanowane jest na godz. 12:00.

Zapraszamy do Miękini!

11 listopada 2021

W dzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2021 r. zapraszamy do Żarowa, gdzie odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika chorążego Bolesława Kosteckiego, żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika walk o niepodległość w latach 1918–1921, żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz uczestnika walk pod Monte Cassino. Organizatorami uroczystości są: Instytut Pamięci Narodowej Oddział we Wrocławiu, Burmistrz Żarowa oraz Żarowska Izba Historyczna. Pomnik będzie oznakowany insygnium „Ojczyzna swemu obrońcy”. Wydarzenie odbędzie się z udziałem wojskowej asysty honorowej Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Zapraszamy do Żarowa!

W dzień Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada 2021 r. zapraszamy do Wrocławia na kilka wydarzeń:

 1. „WrocWalk Maraton”

IPN Oddział we Wrocławiu jest partnerem imprezy „WrocWalk Maraton”, która jest organizowana przez Młodzieżowe Centrum Sportu we Wrocławiu. „WrocWalk Maraton”, czyli spacer na medal, pozwala na poznanie ciekawych miejsc we Wrocławiu, a jednym z przystanków będzie nasz namiot na pl. Solnym, w którym wszystkim chętnym opowiemy o historii związanej ze świętem 11 listopada. Warto zaznaczyć, że medal, który może otrzymać każdy uczestnik „WrocWalk Maraton” zawiera orła używanego przez Radę Regencyjną. Orzeł ten został zaproponowany przez IPN Oddział Wrocław, z ulotek również można się dowiedzieć czym owa Rada Regencyjna była i dlaczego jest ważna dla naszej historii.

 • Prezentacja oryginalnego sprzętu wojskowego z okresu międzywojennego na pl. Solnym i na Rynku k. pręgierza. Sprowadziliśmy do Wrocławia, aby pokazać mieszkańcom oraz gościom pięć składników wyposażenia przedwojennego Wojska Polskiego. Są to:
  • Armata przeciwlotnicza 40 mm Bofors wz. 1936
  • Ciągnik artyleryjski na kołach PZInż. 343
  • Samochód zwiadu artylerii polski Fiat 508/518
  • LKM wz. 1908/1915
  • Dalmierz 1,25 m wz. 1934
 • Wydarzenie edukacyjne dla młodzieży o niepodległości połączone z koncertem piosenek patriotycznych w wykonaniu młodzieży. W ramach współpracy z Centrum Kultury Agora (Wrocław, ul. Serbska a) zaplanowaliśmy organizację warsztatów modelarskich, przeprowadzenie cyklu gier edukacyjnych i prezentację filmów edukacyjnych.

Zapraszamy na „WrocWalk Maraton”, na prezentację uzbrojenia i na zajęcia edukacyjne!

12 listopada 2021

W piątek po dniu Narodowego Święta Niepodległości zapraszamy do Opery Wrocławskiej na „Wieczór patriotyczny” – wyjątkowy koncert, podczas którego zostanie wykonany repertuar ukazujący niepodległość Rzeczpospolitej, jako największe pragnienie naszych przodków. IPN Oddział Wrocław jest Patronem Pamięci Narodowej tego koncertu.

Zapraszamy do Opery Wrocławskiej na „Wieczór patriotyczny”!

8–17 listopada 2021

Na oficjalnym facebookowym profilu Oddziału IPN we Wrocławiu (facebook.com/ipnwroclaw) prezentujemy codziennie o godz. 7:00 sylwetki kobiet, które zasłużyły się sprawie naszej niepodległości. Kampania informacyjna „Kobiety Niepodległości” ma za zadanie poinformowanie naszych odbiorców, że o niepodległość Polski zabiegały również kobiety, że nie tylko mężczyźni mieli zasługi na rzecz wolności naszego kraju. W ramach kampanii pokazanych zostanie 10 kobiet: Jadwiga Zarugiewicz, Maria Wittek, Zofia Moraczewska, Aleksandra Piłsudska, Wanda Gertz, Gabriela Balicka, Stanisława Paleolog, Aleksandra Zagórska, Irena Kosmowska, Wanda Pełczyńska

Zapraszamy na facebook.com/ipnwroclaw

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content