Narodziny gibona we wrocławskim zoo

fot. Radio Rodzina

Pod koniec września potomek Carusa i Xieny, jedynej w Polsce pary wyszedł na świat. Gibon białopoliczkowaty jest krytycznie zagrożonym gatunkiem. W naturze zidentyfikowano zaledwie 150-160 osobników. W ogrodach zoologicznych jest ich nieco ponad 200.

Mówi Radosław Ratajszczak – prezes wrocławskiego zoo.

-Niestety lasów jest coraz mniej i to jest pierwszy powód ograniczenia populacji wszystkich gatunków gibonów – mówi Radosław Ratajszczak.

O zwinnych ssakach – gibonach, opowiada prezes wrocławskiego zoo.

-Sposobem na uniknięcie walki jest krzyk. Wydają bardzo donośne śpiewy.

O codziennym życiu Gibonów oraz o tym, co jedzą opowiedziała Marta Darska, opiekunka małp człekokształtnych we wrocławskim zoo.

-We wrocławskim zoo aktualnie mamy cztery osobniki tego gatunku.

Zapytaliśmy Martę Darską, co jest charakterystyczną cechą gibona?

Jak młody Gibon trzyma się matki? Wyjaśniła nam opiekunka we wrocławskim zoo.

Obecnie 81 przedstawicieli tego gatunku można spotkać w 30 ogrodach zoologicznych w Europie, w tym 9 maluchów urodzonych na przestrzeni ostatniego roku. Widać więc, że rozmnażają się dość dobrze w hodowli. Jednak jest to wymagający gatunek. Nie dość, że trzeba im zapewnić określone warunki bytowe, to bardzo ważne jest zachowanie różnorodnej puli genetycznej. Tu wkracza koordynator hodowli zachowawczej, którego zadaniem jest kontrola populacji i dobór par. To nie lada wyzwanie, bo trzeba poznać historię kandydatów na parę do kilku pokoleń wstecz, a i tak nie gwarantuje to sukcesu.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content