Aleksiej Nawalny laureatem Nagrody Sacharowa

Fot. europarl.europa.eu

Rosyjski polityk opozycyjny Aleksiej Nawalny otrzyma od Parlamentu Europejskiego tegoroczną Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli. 45-letni krytyk Kremla przeżył atak trucizną w 2020 roku, był leczony w klinice w Berlinie. Po powrocie do kraju został aresztowany, obecnie odbywa karę dwóch i pół roku pozbawienia wolności w kolonii karnej w Pokrowie w rejonie włodzimierskim na wschód od Moskwy. Według niego, administracja więzienna zakwalifikowała go jako „ekstremistę” i „terrorystę”.

Parlament Europejski wyraził uznanie dla Nawalnego za jego zaangażowanie w walkę z korupcją i jako „orędownika zmian”. –Wykazał się on wielką odwagą, próbując przywrócić wolność wyboru narodowi rosyjskiemu. Od wielu lat walczy o prawa człowieka i podstawowe wolności w swoim kraju. Kosztowało go to wolność i prawie życie – powiedziała wiceprzewodnicząca Parlamentu, Heidi Hautala. W imieniu Parlamentu Europejskiego wezwała do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Nawalnego.

Jednocześnie Parlament uhonorował grupę afgańskich kobiet działających na rzecz równości i praw człowieka w swoim kraju, które również zostały nominowane do Nagrody Sacharowa. –Te kobiety były jednymi z pierwszych, które po przejęciu władzy przez Talibów ucierpiały z powodu łamania ich podstawowych praw i wolności – powiedziała Hautala.

Walka z korupcją w Rosji

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział, że Aleksiej Nawalny prowadził konsekwentną i skuteczną kampanię przeciwko korupcji reżimu Władimira Putina, a poprzez swoje konta w mediach społecznościowych i kampanie polityczne, pomógł ujawnić nadużycia i zmobilizować poparcie milionów ludzi w całej Rosji.

-Za to został otruty i wtrącony do więzienia – podkreślił Sassoli. –Przyznając Nagrodę im. Sacharowa Aleksiejowi Nawalnemu, uznajemy jego ogromną osobistą odwagę i ponawiamy niezachwiane poparcie Parlamentu Europejskiego dla jego natychmiastowego uwolnienia – dodał przewodniczący.

Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 16 grudnia br. w Strasburgu. Nawalny przebywa obecnie w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. W przeszłości nagrody w imieniu uwięzionych laureatów odbierali ich bliscy.

Fot. europarl / 2020

Kontekst

Nagroda im. Sacharowa za Wolności Myśli przyznawana przez Parlament Europejski została ustanowiona w 1988 roku, aby uhonorować osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. Nazwano ją na cześć sowieckiego fizyka i politycznego dysydenta Andrieja Sacharowa, a nagroda pieniężna wynosi 50 000 euro.

W ubiegłym roku nagroda została przyznana demokratycznej opozycji na Białorusi, reprezentowanej przez Radę Koordynacyjną – inicjatywie odważnych kobiet oraz działaczy politycznych i społeczeństwa obywatelskiego.

mat. pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content