O. Bp Jacek Kiciński podsumowuje wizytę Ad limina apostolorum w Watykanie

fot. Radio Rodzina

Papież Franciszek rozpoczął w październiku XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, które zostanie przeprowadzone etapami, zaczynając od diecezji. Kuria Watykanu wsłuchuje się w głosy relatorów prezentowanych przez pasterzy lokalnych kościołów, a następnie udziela wytycznych. Wizytę w Stolicy Apostolskiej złożyli już biskupi Archidiecezji Wrocławskiej.

Dla biskupa pomocniczego naszej archidiecezji, o. Bp Jacka Kicińskiego CMF, była to pierwsza wizyta ad limina apostolorum – czyli do progów apostolskich. Biskup jest przewodniczącym Komisji ds. Życia Konsekrowanego w Episkopacie Polski.

Biskupi z zachodniej części kraju wzięli udział we wszystkich kongregacjach. Był też czas na rozmowę z Papieżem Franciszkiem – m.in. o malejącej liczbie powołań czy miejscu osób konsekrowanych w Kościele.

W kongregacji ds. Nowej Ewangelizacji zwrócono uwagę na rolę katechistów.

Biskupi rozmawiali też o obecność migrantów, dialogu międzyreligijnym i jedności chrześcijan. -Przyjechałem z Watykanu zbudowany doświadczeniem powiewu Ducha Świętego – dodaje bp Kiciński.

Synod rozpoczął się w Rzymie w dniach 9-10 października br. i zakończy się zgromadzeniem ponownie w Rzymie w za dwa lata. W tym czasie będą trwały fazy diecezjalne synodu, czyli spotkania ze wspólnotami, następnie faza kontynentalna w 2022 roku oraz faza powszechna zaplanowana na rok 2023.

POSŁUCHAJ PODCASTU:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content