Rozpoczęcie synodu słuchającego wiernych w katedrze wrocławskiej

fot. vaticannews.va

Mszą św. w łączności z papieżem Franciszkiem rozpoczęła się droga synodalna mająca na celu postawienie pytań o Kościół i wysłuchanie głosu wiernych.

Nie zawsze i nie wszędzie szuka się w Kościele głosów z peryferii. Nie zawsze i nie wszędzie wysłuchuje się z miłością i szacunkiem ludzi zranionych, odrzucanych, mało znaczących w oczach świata. Proponowane przez papieża doświadczenie synodu może nam pomóc w zmierzeniu się z tymi problemami, ale pomoże tylko wtedy gdy spróbujemy w naszych wspólnotach od najmniejszych po największe szczerze porozmawiać. Myślę tutaj przede wszystkim o wspólnotach parafialnych czy w grupach kościelnych, wszędzie tam gdzie mija nasze kościelne zaangażowanie, nasze kościelne życie wspólnotowe. Bóg nieustannie przychodzi i nas wysłuchuje. Tego czego doświadczył Izrael w niewoli egipskiej tego doświadczamy także i my – objawienie Boga. Bóg przychodzi i wysłuchuje, ale konsekwencją przyjścia i wysłuchania jest też Boże zaproszenie do słuchania i do podjęcia wspólnej drogi do domu ojca, do Ziemi Obiecanej, do tego mieszkania, które Chrystus nam przygotował w niebie. Podejmijmy wysiłek słuchania Boga i słuchania siebie nawzajem byśmy odkryli na nowo piękno wspólnego pielgrzymowania do domu ojca we wspólnocie jaką jest Kościół i tę pielgrzymkę podjęli z nowym zaangażowaniem i znowu nadzieją – podkreślił w homilii ks. Adam Łuźniak.

Posłuchaj całej homilii:

Informacje zebrane w parafiach trafią do sekretariatu synodu, który przygotuje syntezę. Ta zostanie przesłana do Konferencji Episkopatu Polski, gdzie zostanie opracowane a następie przekazane do Watykanu podsumowanie. Z tym tekstem zapozna się papież i uczestnicy synodu, którzy zbiorą się w Rzymie w październiku 2023 r.


Każdy może indywidualnie zgłosić się bezpośrednio do sekretariatu synodu, przy ul. Katedralnej 13 we Wrocławiu od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 13.00. Wszyscy też będą mieli możliwość wyrażenia swojego zdania w formie listu przesłanego mailem.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content