Znamy wyniki WBO 2021!

Fot. UM Wrocław

Blisko 400 zgłoszonych projektów, 90 tys. oddanych głosów i 20 projektów wybranych do realizacji. Są już wyniki tegorocznego głosowania  w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Gra toczyła się o 25 mln zł na inwestycje osiedlowe i ponadosiedlowe.

Ostatecznie wrocławianie wybierali spośród 173 projektów, zakwalifikowanych przez Wydział Partycypacji Społecznej. O zwycięstwie decydowały, jak co roku, ostatnie dni głosowania, które odpowiadają za niemal połowę frekwencji.  
25 mln zł z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego zostało podzielone na projekty osiedlowe – tu do wydania jest 9 mln zł i projekty ponadosiedlowe z budżetem 16 mln zł.

Bezapelacyjnie wygrały projekty zielone -aż 12 z 20 zwycięskich projektów to zadania z kategorii zieleń/rekreacja. Wśród zwycięzców znalazły się także 3 place zabaw, 2 projekty pieszo-rowerowe oraz po jednym projekcie z innych kategorii: drogowe, rewitalizacja, inne. Zagłosowało łącznie prawie 48 tys. kobiet i blisko 40 tys. mężczyzn. Liczniej niż w 2020 zagłosowali seniorzy (o ponad 400 głosów więcej niż przed rokiem) oraz dzieci do 12. roku życia (o  ponad tysiąc głosów więcej).

Przesyłamy wrocławianom 90 tysięcy podziękowań. Duża frekwencja bardzo cieszy, zwłaszcza, że w tym roku mamy zauważalne wzrosty w dwóch kategoriach głosujących: dzieci i seniorzy. Tu duże podziękowania dla odpowiadających za promocję Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Dzięki WBO, przez 9 ostatnich lat, zrealizowaliśmy już ponad 400 projektów!  – mówił Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej UMW.

Projekt osiedlowy to taki, którego oddziaływanie obejmuje jedno osiedle, a jego maksymalna wartość to 750 tys. zł. Projekt ponadosiedlowy wykracza poza obszar jednego osiedla. Jego maksymalna wartość to 2 mln zł i może dotyczyć wyłącznie realizacji terenów zielonych, obiektów lub terenów rekreacyjnych i sportowych oraz zrównoważonej mobilności.  

Zwycięskie projekty osiedlowe :

1. Park Maślicki Etap II. Projekty placów zabaw i ścieżek – 3414 głosów
2. Wesoła górka – Zielone skwery Pilczyc, etap II – 3404 głosów
3. Przebudowa ul. Kminkowej (etap I), zieleń na osiedlowych ulicach – 3280 głosów
4. Park Leonarda da Vinci na Gądowie Małym – etap IV oraz dokończenie wygranych projektów
5. Park Mieszczański – Strefa Aktywna pomiędzy Nadodrzem i Szczepinem
6. Dobra Pumptrack
7. Zróbmy sobie park na Klecinie – Park osiedlowy stanowiacy kolejny etap zamierzenia „Skatepark” 8. na Klecinie przy ul. Wałbrzyskiej i Zabrodzkiej we Wrocławiu
8. Plac zabaw „Muchoborski Zakątek Przygody”
9. Tarnogaj nie zapomina – skwer przy Gazowej im. Paula Schreibera
10. JASNE że Ołbin! – rozjaśniamy mroki miasta. Instalacja oświetlenia w najbardziej ciemnych miejscach osiedla.
11. Smocze Uroczysko – Strachocin Swojczyce Wojnów
12. Plac zabaw w Parku Tysiąclecia – kolejny etap

Zwycięskie projekty ponadosiedlowe:

 1. Zieleń to życie, ruch to zdrowie – Gajowice, Maślice, Ołbin i Zakrzów – parki, rekreacja i zieleń w całym mieście – 6335 głosów
2. Zielono mi i bezpiecznie- etap  3. Parki, tereny zielone i drogi. Lipca Piotrowska, Pawłowice, Widawa, Sołtysowice, Polanowice–Poświętne–Ligota. 5904 głosów
3. Awicenny – pieszo i rowerem! – 4128 głosów
4. Park Henrykowski  – #KolejNaZieleń – etap 3 – duży
5. Nadodrzańska Osada Przygody
6. Park Brochowski i na Skraju – rewitalizacja parków dla mieszkańców osiedli: Brochów, Bieńkowice, Tarnogaj, Jagodno, Księże Wielkie
7. Zielona Sieć Rowerowo-Piesza Wrocławia– Psie Pole, Pawłowice, Kłokczyce, Krzyki, Fabryczna, Park Mamuta, Stare Miasto, Przedmieście Oławskie, Oporów, Grabiszyn, Wojszyce
8. Park Mieszczański – Centralny Park Wrocławia – etap 2

Wrocławianie głosują na projekty WBO od 9 lat. Początkowo na budżet partycypacyjny miasto przeznaczało 3 mln zł, potem kwota ta sukcesywnie rosła. Łącznie Wrocław oddał w ręce mieszkańców ponad 195 mln zł i w tym czasie mieszkańcy zadecydowali o wykonaniu 410 projektów z WBO, to m.in. Rowerowy Wrocław z 2014 r., Park Jedności na Zakrzowie czy Park Mamuta nad rzeką Ślęzą. Od przyszłego roku prezydent Jacek Sutryk chciałby zwiększyć kwotę przeznaczoną na WBO z 25 mln do 30 mln zł.

Kolejna, 9. edycja WBO za nami. Znów ogromne zaangażowanie mieszkańców – Wrocław jest miastem w ścisłej czołówce liczby osób angażujących się w głosowanie na projekty z budżetu obywatelskiego. Znaczna większość projektów, które trafiają do realizacji, to projekty związane z zielenią i rekreacją. W przyszłym roku Wrocławski Budżet Obywatelski może powiększyć się z 25 do 30 mln zł rocznie, co jest odpowiedzią m.in. na rosnące ceny inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że mieszkańcy mają do dyspozycji też inne narzędzia partycypacyjne, jak Fundusz Osiedlowy i Mikrogranty. – podkreślał Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych.

W najbliższych dwóch latach mieszkańcy bezpośrednio zadecydują, jak rozdysponowane zostanie ponad 100 mln zł z budżetu Wrocławia. Tyle środków prezydent Jacek Sutryk chce przeznaczyć na trzy programy partycypacyjne: Wrocławski Budżet Obywatelski, Fundusz Osiedlowy i Mikrogranty.

W 2019 r. Wrocław uruchomił pilotażową edycję Funduszu Osiedlowego. W ramach zaplanowanego na dwa lata budżetowe programu miasto przeznaczyło 40 mln zł na inwestycje osiedlowe. Projekty inwestycyjne zgłaszają tu rady osiedli, po uprzednim skonsultowaniu się z mieszkańcami. Inaczej niż w przypadku WBO – każde z wrocławskich osiedli ma zagwarantowaną dla siebie kwotę.

Mikrogranty z kolei to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw lokalnych, w ramach którego mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia mogą realizować swoje pomysły na działania z zakresu animacji, aktywizacji społecznej, edukacji czy rekreacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki, oraz inne o charakterze kulturotwórczym, skierowane głównie do lokalnych społeczności.

inf.pras./gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content