Jaką poduszkę wybrać dla noworodka

Cute little baby sleeping in a bed. Happy Family concept.

Przygotowanie łóżeczka dla noworodka ma ogromne znaczenie dla jego prawidłowego rozwoju. Przez większą część dnia maluch bowiem śpi, dlatego tak ważny jest dobór właściwego materaca oraz pościeli. Mimo, iż wiele osób zaleca spanie dziecka bezpośrednio na materacu, zakup poduszki może pomóc w wielu sytuacjach i zwiększyć komfort snu dziecka. Każdy rodzic powinien więc dowiedzieć się, w jakich sytuacjach warto po nią sięgnąć oraz jak wybrać taką, która będzie najlepsza dla noworodka.

Kiedy warto stosować poduszką dla noworodków?

Jednym ze wskazań do tego, aby w łóżeczku dziecięcym znalazła się poduszka, są różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych. Powodują one spływanie wydzieliny z nosa do gardła, co skutecznie zaburza spokojny sen i uniemożliwia dziecku swobodne oddychanie. Ułożenie główki na niewielkiej poduszce przyniesie zdecydowaną ulgę i ułatwi zasypianie. Inną sytuacją, w której także warto jest rozważyć zakup poduszki to refluks, czyli tzw. ulewanie. W jego wyniku część treści żołądkowej cofa się do przełyku. W takim przypadku poduszka ma za zadanie zapobiec zakrztuszeniu się, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Na rynku dostępne są również poduszki ortopedyczne, szczególnie od renomowanego producenta Hilding, które mają za zadanie zmniejszyć powstałe zmiany oraz zapobiec pojawianiu się kolejnych nieprawidłowości w rozwoju kości oraz mięśni. W podjęciu decyzji co do zakupu poduszki dla noworodka zdecydowanie pomóc mogą także zalecenia lekarza pediatry, który oceni, czy jej zakup jest faktycznie niezbędny.

Mom takes the newborn baby from the baby bed

Jak wybrać dobra poduszkę dla dziecka?

Wybór konkretnej poduszki dla noworodka uzależniony jest przede wszystkim od indywidualnych potrzeb dziecka. W przypadku problemów rozwojowych warto wybrać modele ortopedyczne. Pomagają one w kształtowaniu prawidłowego kształtu główki oraz podtrzymują szyjny odcinek kręgosłupa. Takie poduszki zmniejszają znacząco nacisk głowy na powierzchnię, co znacząco zwiększa komfort snu dziecka. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została wykonana oraz czy posiada poszewkę, którą można zdjąć i wyprać. Dzięki temu będzie ona zawsze w należytej czystości. Ogromne znaczenie ma również fakt, czy dany egzemplarz posiada certyfikaty i atesty świadczące o tym, że poduszka i materiał, z którego została wykonana są w pełni bezpieczne dla dziecka. 

Dla maluchów, które mają problem z ulewaniem, idealnym rozwiązaniem jest poduszka w kształcie klina. Jej specyficzny kształt zdecydowanie ułatwia oddychanie i skutecznie zapobiega zachłyśnięciu się podczas snu. Dla dzieci cierpiących na różnego rodzaju alergie niezbędna jest poduszka wykonana z hipoalergicznych materiałów, które nie będą nasilały dolegliwości. Najlepszym wyborem będzie model wykonany z oddychającego materiału, który zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki temu skóra malucha nie będzie się nadmiernie pociła. Ogromne znaczenie ma także jej rozmiar. Musi być dobrze dopasowana do wymiarów dziecka, ponieważ jeśli będzie zbyt mała, może powodować dyskomfort podczas snu. Najlepiej jest dobierać ją na podstawie obwodu główki dziecka. Dzięki temu uda się wybrać idealną poduszkę, która nie tylko zapewni komfortowy i bezpieczny sen, ale również będzie pozytywnie wpływała na prawidłowy rozwój organizmu malucha. Musi też umożliwiać swobodną zmianę pozycji oraz bezproblemowe odwracanie główki i szyi. W poszukiwaniu poduszek dla całej rodziny warto odwiedzić sklep materacejaworzno.eu.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content