Franciszek chce nas wysłuchać [komentarz]

W Kościele każdy jest podmiotem i głos każdego jest ważny

Trudno poszukiwać w przeszłości wydarzeń, które można porównać do tego, które rozpocznie się w najbliższą niedzielę we wrocławskiej katedrze. Papież stawia pytania o Kościół i kieruje je także do mieszkańców Dolnego Śląska.

Do tej pory, kiedy słyszeliśmy, że zbiera się synod biskupów, można było odnieść wrażenie, że nas to nie dotyczy – mówi ks. Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

– Będzie nam zależało na tym, aby w każdej parafii powstała grupa osób, która chce zabrać głos w tej sprawie – dodaje ks. rzecznik.

Radio Rodzina będzie transmitować Mszę Świętą na rozpoczęcie synodu, które jest planowane w najbliższą niedzielę o godzinie 11:30 we wrocławskiej katedrze.

Ksiądz rzecznik w rozmowie z Radiem Rodzina zwraca również uwagę, że wbrew pozorom nie chodzi tylko o jednorazowe wydarzenie, jedno spotkanie, konferencję czy debatę, ale o wypracowanie nowego stylu funkcjonowania parafii, diecezji i całego Kościoła, który będzie polegał na pełnym szacunku słuchaniu siebie nawzajem. – Poza głosami, które padną papież chce pokazać, że każdy w Kościele jest podmiotem i głos każdego jest ważny – dopowiada ks. Kowalski.

Informacje zebrane w parafiach trafią do sekretariatu synodu, który przygotuje syntezę. Ta zostanie przesłana do Konferencji Episkopatu Polski, gdzie zostanie opracowane a następie przekazane do Watykanu podsumowanie. Z tym tekstem zapozna się papież i uczestnicy synodu, którzy zbiorą się w Rzymie w październiku 2023 r.


Ważne jest to, że każdy może indywidualnie zgłosić się bezpośrednio do sekretariatu synodu, który znajduje się przy ul. Katedralnej 13 we Wrocławiu i gdzie osoby wyznaczone będą pełniły dyżury od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 13.00. Wszyscy też będą mieli możliwość wyrażenia swojego zdania w formie listu przesłanego mailem. Dane kontaktowe oraz informacje na temat synodu zostaną opublikowane na specjalnie przygotowanej w tym celu stronie internetowej.

Drzwi sekretariatu synodu będą otwarte dla wszystkich, którzy chcą włączyć się w prace zespołu synodalnego

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content