Trzebnica: IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa

fot. Obserwatorium Społeczne

Za nami IV konferencja naukowa poświęcona integracyjnej roli Kościoła katolickiego na ziemiach zachodnich i północnych po II wojnie światowej. Tegoroczne spotkanie w Trzebnicy skupiło się na latach 1966 – 1972.

W konferencji otwierającej dyskusję wzięli udział: metropolita wrocławski – abp Józef Kupny, burmistrz Trzebnicy – Marek Długozima – burmistrz Trzebnicy, prezes fundacji Obserwatorium Społeczne – ks. prof. Grzegorz Sokołowski oraz p.o. dyrektor wrocławskiego oddziału IPN – Paweł Mikołaj Rozdżestwieński.

W swoim przemówieniu, burmistrz Trzebnicy Marek Długozima podkreślił, że odkrywanie przeszłości uczy nas tego, co ważne dla nas na przyszłość.

Arcybiskup Józef Kupny w kontekście integracyjnej roli Kościoła katolickiego zauważył, że Kościół był dostarczycielem sensu życia w nowych powojennych warunkach.

Wydarzenie w Trzebnicy było również okazją do uhonorowania Medalem św. Jadwigi (najwyższe odznaczenie przyznawane w archidiecezji wrocławskiej) – prof. Jerzego Pietrzaka. Prof. Pietrzak to historyk specjalizujący się w historii Kościoła katolickiego w Polsce XIX i XX w., odpowiadał za zabezpieczenie i przekazanie archidiecezji dorobku ks. inf. Karola Milika, który był pierwszym polskim administratorem apostolskim archidiecezji wrocławskiej.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content