Nowa wystawa w Domu Edyty Stein

fot. Radio Rodzina

Trwają przygotowania do obchodów roku Edyty Stein. Pierwszą zapowiedzią tego czego możemy spodziewać się w 2022 jest otwarcie nowej wystawy w Domu Edyty Stein.

W grudniu 2020 r. z Towarzystwem im. Edyty Stein skontaktował się Shlomo Kovalski, syn siostrzenicy Edyty Stein – Eriki Tworoger. Erika w domu przy ul. Nowowiejskiej 38 spędziła 28 lat. Jej pamięci poświęcone zostały nowa część wystawy stałej oraz album prezentujący pamiątki rodzinne przekazane przez Shlomo Kovalskiego. Są to unikatowe zdjęcia, listy, pocztówki i dokumenty, jak np. pamiętnik Eriki z odręcznymi wpisami członków najbliższej rodziny oraz przyjaciół.

Otwarcie pokoju i prezentacja albumu autorstwa Maayan de Sánchez „Z Breslau do Jerozolimy. Channah Erika Tworoger – siostrzenica Edith Stein” odbędzie się 13 października o godz. 16.00.

Obchody Roku Edyty Stein koncentrować się będą wokół jej rodzinnego domu przy ul. Nowowiejskiej 38 we Wrocławiu i są przygotowywane przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość – mówi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury. – Zadania instytucji w 2020 r. poszerzono o program pod nazwą Dziedzictwo Edyty Stein, finansowany wspólnie przez Prezydenta Wrocławia i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ośrodek Pamięć i Przyszłość blisko współpracuje z działającym od ponad 30 lat Towarzystwem im. Edyty Stein we Wrocławiu – dodaje.

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w 1891 r. w pobożnej żydowskiej rodzinie. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm, a 12 lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek i przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. Zginęła 9 sierpnia 1942 r. w komorze gazowej w Auschwitz-Birkenau. W 1987 r. została beatyfikowana, a 11 lat później kanonizowana. W 1999 r. Jan Paweł II ogłosił św. Teresę Benedyktę od Krzyża patronką Europy.

Stein była doktorem filozofii i prowadziła bardzo bogatą działalność naukową. Jej dom rodzinny we Wrocławiu przy ul. Nowowiejskiej 38 przekształcono w centrum badań poświęconych jej osobie. Jest to także miejsce spotkania narodów polskiego, niemieckiego i żydowskiego oraz miejsce międzyreligijnego dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

inf.pras./gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content