Spektakl o bł. kardynale Wyszyńskim

Fot. mat. pras.

„Życie jest większe od legend” – to tytuł spektaklu, który w niedzielę 10 października o godz. 19:30 zostanie przedstawiony w parafii o. franciszkanów na wrocławskich Sołtysowicach. Wydarzenie odbędzie się po wieczornej Mszy Świętej.

Przedstawienie opracował Teatr A z Gliwic. Fragmenty tekstów z Zapisków więziennych bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego czyta Ks. Tadeusz Hryhorowicz. Wstęp wolny, zapraszamy w imieniu ojców franciszkanów.

Spektakl plenerowy, którego premiera zaplanowana przy Sanktuarium Św.Józefa w Prudniku – klasztorze OO.Franciszkanów, w którym przed 60-ciu laty na ponad rok został uwięziony Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński (było to trzecie miejsce odosobnienia; Prymas przebywał tu w okresie 06.10.1954 r. – 27.10.1955 r.).

Spektakl osnuty przede wszystkim na Zapiskach więziennych Prymasa (oraz dokumentów historycznych, uzupełniających kontekst wydarzeń z lat 50-tych) – starając się tyleż opowiadać losy wybitnego człowieka, co dopytywać o korzenie i tożsamość polskiego społeczeństwa.

W tym kontekście przywołanie wątków biografii Kardynała Stefana Wyszyńskiego wydaje się wyjątkowo trafiona, a 60-ta rocznica jego osadzenia w Prudniku koresponduje z bodaj najważniejszym okresem w życiu Prymasa, którego owocem były odnowione w 1956 r. Śluby Jasnogórskie, nawiązujące do ślubów złożonych przez króla Polski Jana Kazimierza we Lwowie w 1656 r. Wydarzenie z 1956 r., w zgodnej opinii historyków miało znacznie szersze, jak tylko religijne, znaczenie dla odnowy polskiego społeczeństwa. Owe wielkie wydarzenia znajdują swoje źródło w głębokich przemyśleniach Prymasa Wyszyńskiego, które dojrzewały między innymi w Prudniku.

Możliwość przygotowania spektaklu plenerowego – przy pełnej świadomości środków wyrazu uniwersalizujących historyczny przyczynek do dziejów Polski – in situ, w autentycznych plenerach klasztoru w Prudniku sprowokowała twórców do przygotowania widowiska o ludzkiej niezbywalnej potrzebie wolności, której (wydawałoby się – paradoksalnie) mimo związanych rąk i zakneblowanych ust nikt nam odebrać nie zdoła, jak długo pielęgnujemy wolność w sobie.

Informacje o obsadzie: http://teatr-a.org/spektakle/zycie-jest-wieksze-od-legend/

mat. pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content