130. rocznica urodzin św. Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża

fot. Radio Rodzina

Towarzystwo im. Edyty Stein we Wrocławiu oraz Dom Edyty Stein zapraszają do udziału w uroczystościach związanych z rocznicą urodzin karmelitanki bosej, Doktor Kościoła i patronki Europy, św. Edyty Stein.

W dniach 12-13 października odbędzie się błogosławieństwo relikwiami, wręczenie nagród oraz prezentacja nowego katalogu i wystawy z unikatowymi archiwaliami przekazanymi z Berlina.

Wydarzenie rozpocznie się we wtorek o godz. 9:30 modlitwą w kaplicy św. Teresy Benedykty od Krzyża w kościele pw. Michała Archanioła. Następnie zaplanowano galę wręczenia Nagród Edyty Stein. W tym roku otrzyma ją 5 osób, m.in. pośmiertnie prof. Alfreda Poznańska, autorka rzeźby-ołtarza, obok którego mieszczą się ziemia i garstka prochów zamordowanej w Auschwitz zakonnicy.

Mówi Maria Kromp-Kropiowska, dyrektor DES we Wrocławiu. Wśród nagrodzonych znalazł się także autor książki pt. „Edyta Stein. Prolog filozoficzny 1913-1922” o poszukiwaniu prawdy.

O godz. 16:00 odbędzie się Msza Św. dziękczynna za życie św. Teresy Benedykty od Krzyża w klasztorze sióstr karmelitanek bosych na Karłowicach.

Wyjątkowy pamiętnik

Tymczasem następnego dnia, 13 października, Dom Edyty Stein zaprezentuje pamiątki rodzinne związane z siostrzenicą Edyty, Eriką. Pamiątki z Berlina przekazał jeden z krewnych.

Punktem krytycznym w życiu rodziny Steinów były wydarzenia z roku listopada 1938 roku, kiedy to nazistowskie Niemcy zarządziły pogrom rodzin żydowskich. Kamienicę przy obecnej ul. Nowowiejskiej trzeba było sprzedać, a sama rodzina wyjechała z Breslau – dodaje Anna Siemieniec.

O powrocie do domu, o pielęgnowaniu pamięci i korzeni żydowskich Edyty Stein oraz jej rodziny porozmawiamy również w audycji Dziś w Kościele.

Rozmowa już w środę 6 października po godz. 13:10.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content