Czy jesteśmy o krok od pokonania choroby Alzheimera?

mat.pras.

Uniwersytet Wrocławski ogłosił laureata „polskiego Nobla”, czyli nagrody Heisiga za przełomowe badania. Odebrał ją wybitny biochemik i mikrobiolog, prof. Jan Potempa. Jego badania wykazały, że choroby przyzębia (paradontoza) mogą wywoływać m.in. jedną z najstraszniejszych chorób XXI w. – chorobę Alzheimera.  

Złoty medal i czek na 200 tysięcy złotych prof. Potempa trzymał z rąk rektora, prof. Przemysława Wiszewskiego, podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego. 

Prof. Jan Potempa nie krył wzruszenia, dziękując rodzicom i żonie: Jestem naukowcem- hobbystą. Jestem zachwycony, że mogę to robić. Cieszę się, że moja praca przyczyniła się do zrozumienia chociaż jednej choroby – paradontozy i być może doprowadzi do lepszego leczenia choroby Alzheimera.

Badania prof. Potempy, mogą przyczynić się m.in. do stworzenia leku na Alzheimera, reumatoidalne zapalenie stawów i inne choroby, których podłożem mogą był stany zapalne przyzębia. Jak poinformował prof. potempa, badania nad opartym o jego odkrycia lekiem na Alzheimera są w trzeciej fazie testów. Sprawdzana jest ich skuteczność u chorych we wstępnej fazie choroby. W połowie listopada firma amerykańska Cortexyme ogłosi wyniki badań klinicznych. Jeżeli to okaże się, to prawdopodobnie będzie pierwszy lek na Alzheimera. A nawet jeżeli nie, to i tak zmiana paradygmatu patrzenia na tę chorobę doprowadzi do nowych odkryć i przełomów. 

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content