K. Bosak o decyzji TSUE: Unia Europejska to nie tylko zyski, ale i koszty

fot. twitter

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował o karze dla Polski za utrzymanie wydobycia w kopalni Turów.”Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska zostaje zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 000 euro dziennie” – napisano w decyzji. Sprawę komentował dla nas poseł Krzysztof Bosak.

– Unia Europejska to nie tylko zyski,ale i koszty – mówi poseł na sejm Krzysztof Bosak – jeden z liderów Konfederacji.

– Myślę, że czeka nas jeszcze więcej tego typu zaskoczeń, dodaje Krzysztof Bosak.

TSUE uznał, że dziennie naliczana kara to środek, który „należy uznać za konieczny do wzmocnienia skuteczności środka tymczasowego zarządzonego postanowieniem z dnia 21 maja 2021 roku i odwiedzenia tego państwa członkowskiego od opóźniania dostosowania swojego zachowania do tego postanowienia”.
TSUE działa na wniosek Czech. Praga podnosi, m.in. że Polska przedłużyła koncesję na wydobycie węgla w regionie graniczącym z Czechami bez przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko.

Poseł Krzysztof Bosak odniósł się także do propozycji Donalda Tuska, aby zmienić art. 90 konstytucji. Nazwał ją niedemokratyczną.

inf. wł/IAR

POSŁUCHAJ:

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content