Brakuje nauczycieli na Dolnym Śląsku? „Podstawowym problemem są płace”

fot. Radio Rodzina

Brak nauczyciela danego przedmiotu jest dolegliwy. Odczuwają to szkoły, które we wrześniu muszą zapełnić wakaty. Starsi pedagodzy odchodzą na emeryturę, młodzi nie chcą uczyć w szkole. Nauczyciel stażysta zarabia 2100 zł na rękę, mówi nam jeden z dyrektorów.

-Coraz więcej nauczycieli odchodzi z pracy. W naszym województwie brakuje ok. 600 pedagogów – zauważa posłanka Agnieszka Dziemanowicz-Bąk.

Lista wakatów na stanowisko nauczyciela ogłaszana jest na stronie Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty. Na jej podstawie obliczono, że w regionie brakuje obecnie 548 nauczycieli – tłumaczy Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk.

O zdanie zapytaliśmy jednego z dyrektorów wrocławskiej SP nr 29, Pawła Minorowicza.

Prosta kalkulacja

-Za kilka lat zabraknie nauczycieli, którzy odejdą na emeryturę. Kto ich zastąpi? Pyta nauczyciel z prawie 20-letnim stażem.

Kurator oświaty przyznaje, że problemem są płace. Minister Edukacji ma w najbliższym czasie zaproponować nauczycielom podwyżki.

Nauczyciele po studiach magisterskich z przygotowaniem pedagogicznym otrzymają w zależności od stopnia awansu zawodowego: stażyści 2949 zł, kontraktowi 3034 zł, mianowani 3445 zł, a dyplomowani – 4046 zł.

Rozporządzenie płacowe ustalone przez MEN znajduje się <<tutaj>>.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content