Zapowiedź: Przeor dominikanów we Wrocławiu o wynikach raportu ws. przestępstw seksualnych

o. Łukasz Miśko OP, przeor dominikanów we Wrocławiu (2021)

Prowadzona we Wrocławiu w latach 1996–2000 przez Pawła M. Wspólnota św. Dominika miała wszystkie cechy sekty. O. Maciej Zięba OP i późniejsze władze zakonu przez ponad 20 lat reagowali nieodpowiednio – diagnozuje komisja, która przez ostatnie pół roku badała sprawę, prowadząc przesłuchania pokrzywdzonych oraz świadków.

Ojciec Łukasz Miśko OP jest przeorem we Wrocławiu od kwietnia br. W rozmowie z nami podsumowuje najważniejsze punkty raportu i jego konsekwencje.

-Wiemy, że osoby, które krzywdził duszpasterz Paweł M. były zmanipulowane, ich responsywność była bardzo ograniczona. W przesłuchaniach wzięło udział 19 osób świeckich, lecz pokrzywdzonych jest więcej – mówi przeor.

Do przestępstw miało dochodzić nie tylko na terenie klasztoru dominikanów, lecz również na wyjazdach ze studentami oraz w ośrodku przeciwdziałania sektom, które zakonnik otrzymał od miasta.

Podczas prezentowania raportu na konferencji prasowej przeor dominikanów w Polsce o. Paweł Kozacki oświadczył, iż zakon jest gotowy ponieść odpowiedzialność kanoniczną za zaniedbania sprzed lat. Przeor wrocławskiego konwentu nie wyklucza, że w grę będą wchodzić odszkodowania.

Na rozmowę zapraszamy w piątek 17 września po godz. 8:10.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content