700. rocznica śmierci Dantego

fot. Radio Rodzina

To niesamowite, że we Wrocławiu mamy pierwsze ilustrowane wydanie „Boskiej Komedii” Dantego Alighieri z 1481 roku. Wydał je Nicolaus Laurentii, drukarz pochodzący z … Wrocławia!

Z okazji rocznicy śmierci wybitnego florenckiego poety Dantego, Biblioteka Ossolineum we Wrocławiu zaprezentowała unikatowe zbiory. Jednym z nich jest oryginał „Boskiej Komedii”.

Mówi dr Agnieszka Franczyk-Cegła, kierownik Działu Starych Druków.

Cenne zbiory renesansu przez kilkadziesiąt lat były przechowywane we Lwowie. W okresie okupacji przeniesiono je na Dolny Śląsk.

Na wystawie pokazano wyjątkowe grafiki. Najstarsza z nich prezentuje piekło ujęte w 9. kręgach według wizji Dantego. Tłumaczy Martyna Węglarska z Działu Sztuki Muzeum Książąt Lubomirskich Ossolineum.

W zbiorach znalazł się też portret Dantego wykonany na papierze przez Tadeusza Cieślewskiego w 1943 roku. Jak według niego wyglądał poeta?

Z okazji 700-lecia śmierci pisarza rok 2021 został ogłoszony rokiem Dantego. Oryginalny egzemplarz „Boskiej Komedii” we wrocławskim Ossolineum dostępny jest dla badaczy i naukowców. Dzieło można tez oglądać w Zbiorach Zdigitalizowanych biblioteki.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content