Student UPWr drukuje protezy dla okaleczonych psów

fot. Radio Rodzina

Maciej Szczepański, student Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, zdobył stypendium na realizację projektu wykorzystania technologii druku 3D w produkcji protez dla zwierząt. Na początek będą to dwie protezy: dla 3-letniej Soni, która straciła część tylnej łapy w wyniku potrącenia przez samochód i dla 8-letniego Leto, któremu pociąg przejechał przednią łapę.

Maciej Szczepański pochodzi z Opoczna i jest laureatem pierwszej edycji programu stypendialnego „Magistrant wdrożeniowy na UPWr”. Program wspiera studentów, których prace magisterskie cechuje wysoki potencjał naukowy oraz innowacyjność.

-Interesuję się ortopedią weterynaryjną i już od dawna myślałem o tym, by druk 3D wykorzystać do leczenia zwierząt z częściową amputacją kończyn. To dużo tańsza metoda niż np. endoproteza – mówi nam Maciej Szczepański.

Koszt wykonania takiej protezy to ok. 900 zł. Maciejowi pomogła uczelnia, udostępniając zasoby oraz drukarkę 3D. Protezy pod wymiar dla dwóch psów powstają za pomocą wycisków i skanowania cyfrowego.

Student chciałby upowszechnić swoje rozwiązanie tak, by pomagać innym zwierzętom i poprawiać jakość ich życia oraz zdrowia.

Maciej Szczepański w październiku rozpocznie ostatni semestr na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Potem planuje pracować w klinice weterynaryjnej i kontynuować pracę nad protezami.

POSŁUCHAJ CAŁEJ ROZMOWY

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content