Wielkie sprzątanie Jeziora Rożnowskiego

fot. Radio Rodzina

TAURON przyłączył się do społecznej akcji sprzątania brzegów Jeziora Rożnowskiego przy Elektrowni Wodnej Rożnów oraz na obrzeżach zbiornika rożnowskiego. Dziś i jutro ochotnicy zbierają śmieci z brzegów oraz tafli jeziora.

W sprzątaniu Jeziora Rożnowskiego udział biorą wszyscy, którym na sercu leży dobro środowiska naturalnego. Do akcji oprócz mieszkańców przyłączyli się także przedstawiciele Wód Polskich, Polskiego Związku Wędkarskiego, WOPRU, spółki „Dunajec” oraz pracownicy spółki TAURON Ekoserwis. Organizatorem akcji jest Gmina Gródek nad Dunajcem. 

– Po intensywnych tegorocznych ulewach jezioro wymagało interwencji. Podjęliśmy inicjatywę sprzątania jeziora poszukując do niej partnerów, którym również zależy na czystym środowisku. Jako gmina o walorach turystycznych chcemy być atrakcyjni dla gości i zapewnić mieszkańcom dobre warunki do życia i pracy – mówi Józef Tobiasz wójt gminy Gródek nad Dunajcem.

TAURON zapewnił uczestnikom akcji środki gospodarcze w postaci rękawic i worków oraz użyczył ciężkiego sprzętu, który obsługiwany jest przez pracowników spółki.  Pracownicy TAURONA już od wczesnych godzin rannych wyławiają śmieci z tafli jeziora przy elektrowni wodnej w Rożnowie.

–  Zalegające na obrzeżach Jeziora Rożnowskiego śmieci, które spływają tam Popradem i Dunajcem, nie tylko z terenu całej Sądecczyzny, ale również ze Słowacji to poważny problem. Niemal każdego dnia pracownicy TAURONA zmagają się z napływającymi śmieciami do zapory przy elektrowniach wodnych w Rożnowie i w Czchowie. Niestety duża część tych odpadów niesiona przez wodę pozostaje na brzegach jeziora zanieczyszczając okoliczne plaże – mówi Zygmunt Paruch, prezes TAURON Ekoserwis– Śmieci w dużej mierze nie są wytworzone ani przez mieszkańców gminy, ani bezpośrednio przy zaporze.  Jest to bardzo ważny jest wątek edukacyjny uświadamiający, że zaśmiecony zbiornik i brudne plaże to efekt codziennych zaniedbań i niefrasobliwości przy wyrzucaniu śmieci na dużym obszarze – dodaje prezes Paruch. 

O skali problemu śmieci przy zbiornikach wodnych w południowej Polsce świadczą dane zebrane przez TAURON. Tylko w tym roku od stycznia do lipca pracownicy TAURON Ekoenergii na obiektach hydrotechnicznych odłowili ok. 100 ton różnych odpadów (drewna, gałęzi, plastiku, szkła, ale także opon i sprzętu AGD), a spółka na zbieranie z wody śmieci i ich utylizację wydała prawie 90 tysięcy złotych. Nowe śmieci uniemożliwiają doprowadzenie do porządku zarówno brzegów, jak i tafli wody.

TAURON systematycznie wspiera również inicjatywy lokalnych społeczności dofinansowując kolejne akcje sprzątania oraz je organizując. Już dwadzieścia razy odbyło się sprzątanie brzegów m.in. zalewu Pilchowickiego, gdzie każdorazowo zbierano około 300 studwudziestolitrowych worków śmieci, a bywały lata, że tych worków było 600. Podczas społecznej akcji sprzątania Jeziora Leśniańskiego pracownicy TAURONA zebrali 110 worków śmieci.

Elektrownia wodna w Rożnowie zainstalowana jest we wnętrzu betonowej zapory o długości 550 m i wysokości 32,5 m. Szerokość zapory w koronie ma aż 9 metrów. Kubatura budowli przekracza 450 000 m³ . We wschodniej części zapory znajdują się przepławki (system stopniowych basenów) dla ryb wędrujących w górę rzeki na doroczne tarło. W zachodniej części znajduje się siedem przelewów (w górnej części) i pięć upustów (w dolnej części) dla wysokiej wody. W wyniku spiętrzenia wody  przez zaporę powstało Jezioro Rożnowskie z  56 kilometrową linią brzegową. To największy akwen wodny na Sądecczyźnie.

To jedna z sześciu elektrowni wodnych Kraków należących do spółki TAURON Ekoenergia, a zarządzanych na miejscu przez spółkę TAURON Ekoserwis. Pozostałe to: EW Czchów, EW Przewóz, EW Dąbie, EW Olcza i EW Kuźnice.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content