Ile kosztuje założenie radia regionalnego?

fot. Radio Rodzina

Własny biznes to z pewnością duża inwestycja, ale również satysfakcja. Jeżeli myślałeś kiedyś o założeniu radia, warto dowiedzieć się więcej na temat. Jaki jest tego koszt? Jak sporządzić biznesplan? Czy mamy możliwość dofinansowania?

Oszacuj koszta

Założenie własnego radia to z pewnością ciekawy pomysł, ale przed każdą decyzją biznesową powinniśmy uwzględnić, ile będzie to nas kosztować. Jeżeli chodzi o rozgłośnię, podstawą jest dobry sprzęt. Istotne, aby dźwięk był jak najlepszej jakości, więc należy zainwestować w porządne mikrofony i anteny. Ponadto niezbędne będzie zaopatrzenie się w komputery, serwery, programy z muzyką, a także kilka par słuchawek. Jeżeli chcemy rozszerzać działalność, nie możemy nadawać z dowolnego miejsca, a tylko w przeznaczonym do tego studiu, które odpowiednio wycisza dźwięk. Powinniśmy zadbać również o nadajniki i zdecydować, czy radio będzie miało swój zasięg tylko w naszym mieście czy w całej Polsce, co jest o wiele droższe w realizacji.  

Często konieczne będzie pożyczenie pieniędzy na rozwój. Finansuj swój biznes, tanim kredytem gotówkowym. Taka opcja umożliwi szybsze spełnienie marzeń i rozpoczęcie działania. Jest to często konieczne, aby zacząć, ale jeżeli nasza działalność będzie przynosić zyski, należności zostaną szybko spłacone. Warto skorzystać z rankingu kredytów bankier.pl, aby wybrać najlepszą ofertę. Jeżeli chodzi o całkowity koszt utrzymania radia, są one naprawdę różne w zależności od jakości sprzętu, liczby pracowników czy serwerów. Zazwyczaj oscyluje w granicach od kilku do nawet kilkuset tysięcy miesięcznie.

Pozwolenia i pracownicy

Dobre radio w większości polega na nadawaniu muzyki różnego gatunku. Abyśmy jednak mogli to robić w celach komercyjnych, musimy zadbać o formalności w postaci licencji. Należy ją odkupić od odpowiednich organizacji, takich jak Stowarzyszenie Autorów Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych(ZAiKS), STOART Związek Artystów Wykonawców czy Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych. Oprócz tego niezbędne będzie pozwolenie na nadawanie. Art. 46 ust. pkt 6 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jasno pokazuje, że musimy uzyskać koncesję na rozpowszechnianie programów radiowych. Jeżeli stawiamy wyłącznie na radio internetowe, nie będziemy musieli takowej posiadać. Kolejnym aspektem będzie zatrudnienie pracowników. Warto pamiętać, że sami nie jesteśmy w stanie realizować wszystkich audycji, ponieważ radio jest całodobowe i potrzebujemy dodatkowych redaktorów. Warto zatrudnić osoby kreatywne, z dobrą dykcją i posiadające barwne słownictwo. Każdą osobę powinniśmy zatrudniać na podstawie umowy o pracę, więc warto również to uwzględnić w naszych oczekiwanych kosztach. 

Sporządź biznesplan

Kiedy już rozważymy wszelkie za i przeciw, możemy przechodzić do działania. Musimy sporządzić rzeczowy biznesplan i uwzględnić wszelkie koszta. Jest to niezwykle istotne, aby nie przekroczyć za bardzo swojego budżetu i pamiętać o każdym aspekcie. Dobry biznesplan składa się z kilku podstawowych informacji, między innymi celu naszego przedsięwzięcia, projekcie finansowych na kilka lat do przodu, opisaniu rynku i wszystkich kosztów. Następnie powinniśmy założyć działalność. Najlepszym sposobem będzie zakwalifikowanie się jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. Biznesplan może być nam przydatny również w kwestii finansowania – możemy rozpocząć współpracę z większą rozgłośnią, która posiada już pozycję na rynku i pomoże to nam w postawieniu pierwszych kroków. Możemy również skorzystać z bonów na cyfryzację, dzięki którym do mikro-, małych i średnich firm trafi ponad 110 mln zł. Jest to wsparcie usług cyfryzacyjnych w naszym kraju i dzięki dobremu biznesplanowi możemy liczyć na  dodatkowe środki. Prowadzenie własnego radia to z pewnością satysfakcjonująca praca, ale jednocześnie wymagająca pewnych nakładów finansowych i wytrwałości. Po pewnym czasie rozgłośnia będzie zarabiać sama na siebie dzięki reklamom, sponsorom czy wsparciu słuchaczy. Pamiętajmy, że jeżeli jest to nasz cel, warto do niego dążyć, ale również zapoznać się ze wszystkimi ważnymi aspektami. 

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content