Protesty w całym kraju w obronie telewizji TVN i wolnych mediów

fot. Radio Rodzina

W blisko 80-ciu miastach Polski odbyły się dziś demonstracje przeciwko „Lex TVN”, czyli projektowi Prawa i Sprawiedliwości, który ma zmienić zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału zagranicznego. Głosowanie w Sejmie już w środę 11 sierpnia.

Projekt dotyczy nowelizacji Ustawy o radiofonii i telewizji. Jeśli przepisy wejdą w życie może to oznaczać, że TVN, którego właścicielem jest amerykański koncern, nie otrzyma koncesji na nadawanie.

Zgodnie z przygotowaną nowelą koncesję będzie mógł uzyskać podmiot z siedzibą w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod warunkiem, że jest niezależny od osoby zagranicznej spoza tego obszaru. W przypadku TVN-u oznaczałoby to konieczność sprzedaży.

Na wrocławskim Rynku zebrały się tłumy. Uczestnicy nie zgadzają się na upolitycznienie mediów i przyszli zamanifestować swoje zdanie.

Zgromadzeni podkreślali jednomyślnie: to protest w obronie wolności.

Głos obywateli

Organizatorem wydarzenia był KOD (Komitet Obrony Demokracji), wśród prelegentów głos zabrali m.in. dziennikarze, aktywiści, uczniowie i mieszkańcy – tacy jak pani Elżbieta Sienkiewicz-Lemańska.

Zapytaliśmy Dolnoślązaków jakie kroki ich zdaniem powinna podjąć partia rządząca, by odwrócić bieg zdarzeń.

Tymczasem w rządzie nastąpiły zmiany. Premier Morawiecki popołudniu zdymisjonował ze stanowiska Jarosława Gowina, dotychczasowego Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii oraz szefa Porozumienia. Oficjalne powody to: krytyka zmian zawartych w Polskim Ładzie i zbyt wolne prace nad ułatwieniami w budowie domów bez pozwolenia.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content