Wrocław nie marnuje żywności. Miasto rusza z nową odsłoną kampanii

fot. Radio Rodzina

Restauracje, piekarnie, cukiernie czy kawiarnie codziennie korzystają z dziesiątek kilogramów żywności. Bywa jednak, że część produktów czy potraw nie zostaje wykorzystana. By nie marnować i nie wyrzucać pożywienia, Urząd Miejski Wrocławia we współpracy Bankiem Żywności i Foodsharing Wrocław przygotował akcję ” Nie wyrzucaj – przekaż – podziel się – pomóż – nie marnuj”.

Inicjatywa skierowana jest do właścicieli lokali gastronomicznych. Mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

Pilotażowo obejmie ona obszar m.in. Starego Rynku, pl. Grunwaldzki, Nadodrze, Ołbin czy Przedmieście Oławskie. Przedsiębiorcy otrzymają cyfrowe broszury, które podpowiedzą, jak skorzystać z takiej kampanii.

Jak dołączyć?

Produkty zagrożone zmarnowaniem odbiera m.in. Bank Żywności. Mogą to być surowce, żywność pakowana, mrożona czy przetworzona – zaznacza Błażej Krasoń, prezes Banku Żywności we Wrocławiu.

Mieszkańcy, jak i przedsiębiorcy chętnie korzystają już z lodówek społecznych zlokalizowanych w całym Wrocławiu. Ta inicjatywa się sprawdza, chcemy ją rozszerzać – mówi Agnieszka Maniewska z Foodsharing Wrocław.

Warto dodać, że w myśl Ustawy o podatku od towarów i usług, od 2013 r. restauracje, kawiarnie, sklepy, hurtownie czy supermarkety mogą przy przekazywaniu żywności skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT, a także zaliczyć wartość tych produktów do kosztów uzyskania przychodu.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content