Jakie są rodzaje kredytów bankowych?

librestock.com

Kredyt gotówkowy to tylko jeden z wielu produktów bankowych, z jakich możemy skorzystać potrzebując gotówki. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, banki co rusz wprowadzają coraz to nowsze rozwiązania. Jakie są rodzaje kredytów bankowych i kiedy możemy się na nie zdecydować?

Jakie rodzaje kredytów bankowych są najpopularniejsze?

W sytuacji, w której pilnie potrzebujemy pieniędzy, czy to na zakup jakiegoś sprzętu, czy na bieżące wydatki, możemy wziąć kredyt bankowy. Musimy jednak liczyć się z tym, że to zobowiązanie, które będzie trzeba spłacić i to z odsetkami.

Do najczęściej zaciąganych kredytów należą konsumpcyjne, hipoteczne, konsolidacyjne, inwestycyjne i te przyznawane w ramach posiadania karty kredytowej. Oprócz nich banki, które obsługują klientów biznesowych, w swojej ofercie często mają również kredyty firmowe.

Dla osób fizycznych

 • Kredyt gotówkowy/konsumpcyjny – możemy zaciągnąć go na dowolną potrzebę. Może być to zakup samochodu, sprzętu RTV/AGD, a nawet wydatki w czasie studiów. Okres spłaty tego typu kredytów wynosi najczęściej od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. Oprocentowanie w większości banków kształtuje się w okolicach 7%. Jedynym zabezpieczeniem są z kolei głównie dochody. Zestawienie przykładowych kredytów gotówkowych (także takich bez zbędnych zaświadczeń) znajdziemy tutaj.
  • Samochodowy – jest to opcja dla tych, którzy chcą kupić używany samochód od osoby fizycznej, dealera czy też komisu lub nowy z salonu. Szczególnymi rodzajami kredytów samochodowych są kredyty na samochód elektryczny. Podobnym produktem jest też kredyt gotówkowy na motocykl, jaki możemy zaciągnąć nie tylko na zakup jednośladu, ale również quada.
  • Studencki – jak wskazuje na to sama nazwa, jest przyznawany tylko studentom. Wyróżnia się bardzo atrakcyjnymi warunkami spłaty. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że część odsetek spłaca państwo, a najlepsi absolwenci mogą skorzystać nawet z umorzenia części zobowiązania.
  • W rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym – to jedna z bardziej wygodnych form kredytowania. Kwota kredytu jest dostępna na rachunku, dzięki czemu możemy skorzystać ze środków zawsze, kiedy jest to potrzebne. Jego spłata odbywa się w momencie, kiedy na koncie pojawiają się wpływy (w pierwszej kolejności).
 • Kredyt mieszkaniowy hipoteczny – udzielany tylko i wyłącznie w przypadku zakupu nieruchomości. Jego zabezpieczeniem jest hipoteka ustanowiona na rzecz kredytodawcy. Kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony zarówno przy zakupie z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Z racji na wysoką kwotę, banki udzielają tego typu zobowiązań najczęściej na okres 25, a nawet 30 lat. Kredyt hipoteczny możemy wziąć też na budowę domu.
 • Kredyt odnawialny na karcie kredytowej – niektórzy mylą go z kredytem odnawialnym w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Są to jednak dwa różne produkty. W przypadku karty kredytowej limit jest zazwyczaj dużo niższy, natomiast w przypadku spłaty w ciągu okresu rozliczeniowego, nie będziemy musieli płacić odsetek.
 • Kredyt konsolidacyjny – możemy uzyskać go w przypadku, kiedy posiadamy inne zadłużenia i chcielibyśmy połączyć je w jedno większe. Zazwyczaj sprawia to, że miesięczna rata jest dużo niższa niż suma wcześniejszych rat, co znacznie ułatwia poradzenie sobie z zadłużeniem. Co istotne, kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie, w ramach którego możemy też często wnioskować o dodatkową gotówkę. Najlepsze oferty kredytów konsolidacyjnych dostępnych na rynku gromadzi np. serwis chwileczka.pl.

Dla firm

 • Kredyt inwestycyjny – jest udzielany klientom, głównie przedsiębiorcom i osobom wykonującym wolny zawód, na rzecz różnego rodzaju inwestycji. Przede wszystkim mowa o zakupie papierów wartościowych i środków trwałych.
 • Kredyt obrotowy – to kolejny rodzaj kredytów udzielanych przedsiębiorcom. Możemy zaciągnąć go na finansowanie bieżących wydatków związanych z działalnością. Banki posiadają często w swojej ofercie zarówno kredyty obrotowe odnawialne, jak i nieodnawialne. Mogą wymagać zabezpieczenia pod postacią majątku firmy.

Z jakimi kredytami możemy się jeszcze spotkać?

Kredyty można różnicować nie tylko ze względu na przedmiot finansowania i rodzaj kredytobiorcy, ale również ze względu na okres kredytowania, sposób udzielenia czy ogólne przeznaczenie. W ten sposób wyróżnia się kredyty krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe, kredyty w rachunku bieżącym lub kredytowym oraz kredyty konsumpcyjne, obrotowe i inwestycyjne.

Rodzaje kredytów bankowych ze względu na okres kredytowania:
Krótkoterminowe – z okresem spłaty do 12 miesięcy.
Średnioterminowe – z okresem spłaty od 12 do 36 miesięcy.
Długoterminowe – z okresem spłaty powyżej 36 miesięcy.
Rodzaje kredytów bankowych ze względu na sposób udzielania kredytu:
W rachunku bieżącym – bank przelewa pożyczone środki na konto wskazane przez kredytobiorcę.
W rachunku kredytowym – bank przelewa pożyczone środki na konto, które zostaje przez niego utworzone na potrzeby przyszłych rozliczeń.
Rodzaje kredytów bankowych ze względu na przeznaczenie środków:
Konsumpcyjne – kredytobiorca może przeznaczyć środki na własne potrzeby, a w tym na zakup samochodu, wycieczki czy też jakiegoś sprzętu.
Obrotowe – są kredytami firmowymi. Kredytobiorca może przeznaczyć środki na pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania firmy, a w tym kosztów działalności operacyjnej.
Inwestycyjne – kredytobiorca może przeznaczyć środki na finansowanie konkretnej inwestycji. Z racji na wysokie kwoty, są z reguły udzielane na okres długoterminowy.

Każdy z tych podziałów jest dość ogólny, natomiast daje dobry pogląd na to, co banki oferują kredytobiorcom, a do tego pozwala sobie pewne kwestie usystematyzować. Na samym końcu warto wspomnieć, że instytucje kredytowe często różnie nazywają jeden produkt. Dla przykładu, kredyt gotówkowy w rachunku oszczędnościowo-kredytowym niejednokrotnie występuje w ofercie jako limit zadłużenia w koncie.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content