Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na życie i zdrowie?

fot. Radio Rodzina

Każdy człowiek, a szczególnie ten, który założył rodzinę, powinien wziąć pod uwagę zawarcie umowy ubezpieczenia na życie i zdrowie. Taka ochrona w wielu przypadkach może być sposobem na rozwiązanie problemów finansowych, które mogą przytrafić się nam m.in. w związku z poważnym zachorowaniem czy nieszczęśliwym wypadkiem. Jak wybrać ubezpieczenie na życie i dlaczego warto je mieć?

Dlaczego dobre ubezpieczenie na życie i zdrowie jest bardzo ważne?

W życiu niczego nie da się przewidzieć, czego najlepszym przykładem jest pandemia koronawirusa. Nagle okazało się, że nie mogliśmy opuszczać domów, liczne branże zaprzestały działalności albo oferowały usługi w ograniczonym zakresie. Wielu ludzi zmagało się z poważnymi dolegliwościami wynikającymi z zakażenia się nowym koronawirusem, a to tylko niewielka część wszystkich problemów, które wiążą się z okresem pandemii.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w lutym 2021 roku, podczas obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, zwróciła uwagę na to, że w Europie doszło do poważnych zakłóceń związanych z dostępem do diagnostyki nowotworów złośliwych. Podano przykłady krajów, w których liczba zdiagnozowanych przypadków zmalała o ponad 90 proc. Oznacza to, że wiele osób nie miało szansy odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, że są chore i poddać niezbędnemu leczeniu.

Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów każdego roku w naszym kraju stwierdza się ponad 165 tys. przypadków raka. Pamiętajmy jednak, że innych chorób, które mogą okazać się nieuleczalne  i sprawić nam wiele problemów jest mnóstwo.   Odpowiednio szybka diagnoza i właściwe leczenie mogą sprawić, że będą one w pełni wyleczalne.

Jednocześnie warto mieć polisę na życie i zdrowie z odpowiednim zakresem ochrony. Dzięki temu możemy otrzymać wypłatę świadczenia m.in. w razie zdiagnozowania poważnej choroby. Łatwiej nam będzie również uzyskać specjalistyczną opiekę medyczną lub nawet leczyć się za granicą.

Polisa na życie i zdrowie – na co zwracać uwagę?

Warto posiadać ubezpieczenie na życie i zdrowie, ale oczywiście nie chodzi o wybór jak najtańszej polisy, lecz takiej, której zakres będzie odpowiadał naszym potrzebom. Oto istotne kwestie, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem:

  • Jaki jest zakres ochrony? – Na rynku są dostępne ubezpieczenia, w przypadku których podstawą do wypłaty świadczenia jest wyłącznie śmierć ubezpieczonego, natomiast warto postawić na szerszy zakres ochrony. Wówczas polisa może obejmować poważne zachorowanie, niezdolność do pracy, skutki wypadków, leczenie w szpitalu i nie tylko. W ogólnych warunkach ubezpieczenia trzeba sprawdzić, co dokładnie obejmuje ochrona – m.in. w przypadku jakiego poważnego zachorowania można otrzymać świadczenie.
  • Suma ubezpieczenia, czyli jakiej wysokości świadczenie możemy otrzymać od ubezpieczyciela? Np. w towarzystwie Aviva (więcej o ofercie: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia-na-zycie-i-zdrowie/) możemy otrzymać nawet do 800 tys. zł w razie poważnej choroby.
  • Ubezpieczenie na pewien czas lub na całe życie – Warto upewnić się, do jakiego wieku możemy korzystać z ochrony. Najlepiej, jeśli jest to możliwe do końca życia – takie zasady obowiązują w towarzystwie Aviva, w którym po ukończeniu 85 lat nie trzeba już opłacać składki za polisę.

Oczywiście nie bez znaczenia jest również składka na ubezpieczenie, ale nie powinna być ona decydująca. Istotne są przede wszystkim takie czynniki jak zakres ochrony i suma ubezpieczenia, bo to one decydują o tym, w jakich przypadkach możemy liczyć na świadczenie i w jakiej wysokości.

Źródła:

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8086828,who-koronawirus-opieka-chorzy-rak.html https://www.gov.pl/web/zdrowie/epidemiologia

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content