Pierwsza w Polsce Ścieżka Pocovidowa

Fot. Biuro Prasowe Polanicy-Zdroju

Pierwsza w Polsce „Pocovidowa ścieżka zdrowia” otwarta w Polanicy-Zdroju. To specjalna trasa dla osób, które wracają do zdrowia po przebytym koronawirusie.

Gościem specjalnym otwarcia ścieżki była czterokrotna olimpijka w skoku o tyczce, związana od lat z miastem, Monika Pyrek. „Pocovidowa Ścieżka Zdrowia” składa się z dwóch tras – łatwiejszej i trudniejszej.

Nie ma się co obawiać obu, to na pewno nie jest trasa tylko dla olimpijczyków – mówi z uśmiechem Pyrek. – Mam nadzieję, że ta ścieżka będzie taką zachętą, by zadbać o własne zdrowie. Te trudne czasy pokazały nam, że ta dbałość o zdrowie powoduje, że nasza odporność rośnie. Ćwiczenia na tej specjalnej trasie w Polanicy-Zdroju, dedykowanej chorym po koronawirusie, są tak stworzone, że każdy może z nich skorzystać. Można sobie zrobić nawet taki wewnętrzny sprawdzian, zacząć od łatwiejszej, później przejść na trudniejszą i samemu zobaczyć, jak ta kondycja wzrasta – dodaje światowej sławy tyczkarka.

Krótszy szlak, ma swój początek za sanatorium Wielka Pieniawa, w Parku Józefa, którego nazwa pochodzi od źródła bijącego w tym miejscu. Ścieżkę tworzą cztery tablice, na których Monika Pyrek prezentuje ćwiczenia, do ich prawidłowego wykonania potrzebne będzie wykorzystanie drzewa lub ławki.

Dłuższa trasa składająca się z dziesięciu tablic zlokalizowana jest w Parku Leśnym, którego charakterystycznym punktem jest figura niedźwiedzia. Tutaj również ćwiczenia należy wykonać przy pomocy znajdujących się na miejscu ławek i drzew. Połączenie obu tras przebiega urokliwymi ścieżkami zabytkowego Parku Zdrojowego m.in. w pobliżu skupiny różaneczników, będących pomnikiem przyrody.

Autorkami „Pocovidowej Ścieżki Zdrowia” są dr hab. Alicja Rutkowska-Kucharska i dr hab. Małgorzata Sobera z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Te ćwiczenia są tak pomyślane, żeby angażowały kolejne grupy mięśni, również niektóre z nich są ćwiczeniami rozciągającymi, zwłaszcza na tej długiej ścieżce. W ten sposób podeszłyśmy do sprawy, rozumiejąc od strony gimnastyki również kwestie wydolności czy sprawności osób, które są rekonwalescentami układu oddechowego – zaznacza Małgorzata Sobera.

Ze ścieżki, zaraz po otwarciu, skorzystali pierwsi mieszkańcy Dolnego Śląska, a także turyści. Burmistrz Polanicy-Zdroju Matusz Jellin zdradził, że ma za sobą inauguracyjną partię skłonów: – Testowałem, naprawdę jest wspaniała, nie wymagająca aż tak bardzo, dla każdego łatwa i dla każdego dostępna – podkreśla Jellin.

To pierwsza tego typu trasa w Polsce, która powstała we współpracy Polanicy-Zdroju, AWF we Wrocławiu, Fundacji Moniki Pyrek i Uzdrowisk Kłodzkich PGU.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content