Żołnierze Powstania Warszawskiego będą świadkami przysięgi w Głogowie

mat.pras.

W niedzielę, 18 lipca 2021r., kolejnych 100 żołnierzy, wymawiając słowa przysięgi, powiększy szeregi 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tym razem uroczystość zorganizowana zostanie w Głogowie, gdzie formowany jest kolejny dolnośląski batalion lekkiej piechoty.

Swoją obecność na uroczystości potwierdzili żołnierze walczący o naszą wolność, o nasz kraj. Wśród nich kpt. rez. Stanisław Wołczaski – Powstaniec Warszawski, który jest dumny, że może wziąć udział w tak ważnym dla żołnierzy wydarzeniu.

To już dziewiąta przysięga przygotowywana przez dowództwo 16 DBOT. Liczba chętnych, którzy pragną wstąpić do dolnośląskiej brygady Wojsk Obrony Terytorialnej jest coraz większa. Najczęściej są to młodzi ludzie, którzy pragną właśnie w wojsku realizować swoje cele, szkolić się, podnosić kwalifikacje i spełniać marzenia.

W tym roku szeregi 16 DBOT zasiliło już blisko 300 ochotników. Byli wśród nich uczniowie klas wojskowych, w sumie 70-cioro – 18 latków oraz przedstawiciele takich zawodów jak informatycy, urzędnicy, ratownicy medyczni, lekarze, sprzedawcy, nauczyciele, kierowcy, fizjoterapeuci. Każdy z nich założył mundur żołnierza polskiego, przeszedł 16 dniowe, wyczerpujące szkolenie na poligonie, aby zdobyć podstawową wiedzę wojskową, umieć poradzić sobie w różnych sytuacjach i dzięki temu umieć odnaleźć się w różnych, czasem nieoczekiwanych okolicznościach. Bo cel jest jeden – zawsze potrafić skutecznie bronić kraju, mieszkańców i pomóc każdemu, komu zabraknie siły, wiary, możliwości i nadziei.

Wojska Obrony Terytorialnej to przede wszystkim ochotnicy, którzy chcą i potrafią pomagać różnym grupom społecznym. Pandemia pokazała, że mogą to być placówki medyczne i ośrodki pomocy społecznej, organizacje rządowe i pozarządowe. Dlatego wśród żołnierzy można spotkać wiele grup zawodowych, od kierowców, przez ratowników, logistyków do prawników i lekarzy. Każdy jest ważny i potrzebny w różnych sytuacjach.

W niedzielę, w Głogowie przysięgę złoży 100 żołnierzy, wśród których mundur założyło 25 pań.

Głogów to kolejne miasto na mapie Dolnego Śląska, gdzie powstaje nowy 162 batalion lekkiej piechoty. Oznacza to, że żołnierze z Głogowa i okolicznych miejscowości, swój ośrodek szkoleniowy i siedzibę będą mieli bliżej swojego miejsca zamieszkania. Tym samym pomoc będzie szybsza i skuteczniejsza.

mat.pras.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content