Szkaplerz – znak opieki Maryi i przyobleczenia w Chrystusa

fot. Radio Rodzina

W piątek 16 lipca w liturgii wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z Góry Karmel i historię szkaplerza, która swymi korzeniami sięga XII wieku. Tego dnia siostry karmelitanki i bracia karmelici bosi obchodzą odpust zakonno-parafialny.

Z przodu wizerunek Serca Pana Jezusa, z tyłu wizerunek Matki Bożej – tak wygląda szkaplerz karmelitański. Zakładany przez osoby konsekrowane oraz świeckie, które pragną żyć według określonych wartości. Szkaplerz pełni kilka ważnych funkcji.

Pierwotnie był ubiorem okrywającym zakonnika przy pracy. Mówi o. Antoni Rachmajda OCD.

Szkaplerz wyrażał służbę przez naśladowanie Maryi w miłości i pokorze. Był darem Maryi udzielonym generałowi karmelitów bosych, Szymonowi Stockowi 16 lipca 1251 roku.

Jest też sakramentalium, znakiem wiary pomagającym żyć pobożnie. Podczas ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie w 1917 roku Maryja objawiła się odziana w habit karmelitański i szkaplerz. Z nim wiąże się przywilej sobotni, czyli obietnica Matki Bożej, która wyprowadzi duszę z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci.

Fot. wroclaw.karmelicibosi.pl

Szkaplerz nakładany jest we wspólnocie

Pierwszy raz powinien nałożyć go kapłan z określoną modlitwą.

K. Przyjmij ten szkaplerz. Ufny w uprzedzającą miłość pochodzącą od tak wielkiej Matki, oddaj się naśladowaniu Maryi i życiu opartemu na głębokiej z Nią łączności. Noś ten symbol jako wyraz pamięci o obecności Maryi, towarzyszącej ci w twoim codziennym staraniu o wewnętrzne przyoblekanie się w Chrystusa i o ukazywanie Go jako żyjącego w tobie dla dobra Kościoła i całej ludzkości, oraz ku chwale Trójcy Świętej.
W. Amen.

Jak dodaje o. Antoni Rachmajda, osoba przyjmująca szkaplerz zostaje włączona do rodziny karmelitańskiej.

U ojców karmelitów bosych we Wrocławiu trwa Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej (codziennie po Mszy Świętej o godz. 18:00). 16 lipca odbędzie się Uroczystość Matki Bożej Szkaplerznej, Głównej Patronki Zakonu Karmelitańskiego.

W piątek Msze św. w kościele przy ul. Ołbińskiej zostaną odprawione o godz. 730, 1130 i 1800 (suma odpustowa). Tego dnia po każdej Eucharystii będzie okazja do przyjęcia szkaplerza świętego.

CAŁA ROZMOWA:

Rozmawiała Adrianna Sierocińska.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content