Zaprezentowano monetę „Wrocław – mała ojczyzna”

fot.IPN

Na rewersie monety znalazły się postacie dominikanina bł. Czesława Odrowąża i ks. Henryka Pobożnego. Obaj zajmują wyjątkowe miejsce w dziejach miasta. Na awersie monety został zamieszczony widok Ostrowa Tumskiego.

Mówi Maria Wawryniewicz – dyrektor oddziału NBP we Wrocławiu.

Wybór wizerunków na monecie nie należał do łatwych, mówi dyrektor Maria Wawryniewicz.

Prof. Włodzimierz Suleja z wrocławskiego oddziału IPN był konsultantem merytorycznym tego przedsięwzięcia. Opowiedział nam o postaciach i symbolach na monecie w kontekście historycznym.

Adam Lipiński – wiceprezes Narodowego Banku Polskiego mówi o osobistym znaczeniu upamiętnienia stolicy Dolnego Śląska na monecie.

Monetę zaprezentowali przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.

Książę bronił miasta przed Tatarami, a modlitwy zakonnika sprawiły, że obrona ta okazała się skuteczna. Błogosławiony Czesław Odrowąż to patron Wrocławia, był założycielem klasztoru przy kościele św. Wojciecha i jego pierwszym przeorem.

Nie są to jedyne powody ich upamiętnienia. Wraz ze swym ojcem Henrykiem Brodatym wrocławski książę nie tylko współrządził dolnośląskim księstwem, nie tylko dbał o duchowy i materialny rozwój swego dziedzictwa, lecz był także realnym pretendentem do korony. Śmierć na polu bitwy pod Legnicą przekreśliła te plany.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content