Rząd chce zmienić prawo dot. fotowoltaiki. Czy będzie się jeszcze opłacać montować panele słoneczne?

Fot. wroclaw.pl

Jak informuje m. in. portal „Rzeczpospolita” oraz za nim „bankier.pl” w przyszłym roku może skończyć się fotowoltaiczne „eldorado”, a to wszystko za sprawą zmian, które chce wprowadzić rząd, tłumacząc, że nowe regulacje mają dostosować polskie prawo do przepisów unijnych.

Jak się jednak okazuje, sprzedaż już nie będzie tak opłacalna. „Minimalna cena wynosiłaby tyle, ile średnia cena sprzedaży prądu na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale – ostatnie dane wskazują na 256,22 zł/MWh. W okresie niedoboru energii właściciel paneli będzie musiał ją kupić na rynku – w 2020 r. średnia cena prądu dla gospodarstw domowych wyniosła 537,4 zł/MWh (cena uwzględnia też opłaty dystrybucyjne)”. „Rzeczpospolita” zaznacza, że „w 2021 r. rachunki w tej grupie odbiorców wzrosły o około 10%. Cena zakupu energii będzie więc zdecydowanie wyższa niż sprzedaży nadwyżek prądu”.

Na ten moment nie wiadomo, kiedy dokładnie nowe regulacje weszłyby w życie, trwają w tej chwili konsultacje dot. tego projektu. Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska zapowiedział jednak, że na pewno zmiany w przepisach wejdą w życie w 2022 roku.

Warto również przypomnieć, że od 1 lipca zostanie zmniejszone jednorazowe dofinansowanie na montaż paneli z 5 tys. zł do 3 tys. zł w ramach rządowego programu „Mój Prąd”.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content