Wińsko: zamieszkała 12-osobowa rodzina Polaków z Ukrainy

Fot. winsko24.pl

Dwunastoosobowa rodzina Polaków z Ukrainy dostała klucze do domu w Głębowicach w gminie Wińsko na Dolnym Śląsku. Gmina kupiła dom z własnych środków. Radni podjęli decyzję jednogłośnie.

Jak mówiła wójt gminy Jolanta Krysowata-Zielnica, przygotowania zakupionej nieruchomości trwały pół roku. Dziś, do swojego nowego lokum, rodzina przyjechała z Ukrainy.

Rodzina jest z Mościsk na Ukrainie, to jest zaledwie 20 kilometrów od polskiej granicy. Jest to rodzina, którą wyszukała dziennikarka Grażyna Orłowska ze Studia Wschód, wspierała przez cztery lata, aż w końcu pani Maria powiedziała wprost do kamery, że chciałaby przyszłości dla dzieci w Polsce. Zobaczyłam ten program i dwa tygodnie później byłam już u nich. Rada gminy jednogłośnie podjęła decyzję, że tak, bierzemy ten dom i jednogłośnie, że jest to dom dla nich, dla Barnusiów – mówiła wójt Wińska.

Obecna na uroczystości europoseł Beata Kempa podkreśliła, że to bardzo ważne, że lokalna społeczność gminy Wińsko wspiera polską rodzinę z Ukrainy w przyjeździe do Polski. „Ich przodkowie marzyli o tym, żeby znaleźć się w granicach Rzeczpospolitej, ponieważ nie z własnej winy zostali zmuszeni mieszkać na tych ziemiach, które zostały w granicach Związku Sowieckiego. Dzisiaj jest wielka radość, były łzy wzruszenia, radość dzieci, które zobaczyły swój własny, bardzo ładny dom” – mówiła europoseł.

Pieniądze na remont pochodziły od sponsorów i środków zebranych przez portal zrzutka.pl.

iar/gk

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content