Fortum wyjaśnia wątpliwości ws. budowy elektrociepłowni

Foto: eczabrze.fortum.pl

Spółka Fortum planuje budowę elektrociepłowni u zbiegu dróg S8 i DK 98, na terenie gminy Wisznia Mała. Wokół tej inwestycji narosło sporo negatywnych emocji. Na pytania dotyczące inwestycji w rozmowie z Radiem Rodzina odpowiada rzecznik prasowy Fortum – Jakub Ławrecki.

Jakie były kulisy podpisania umowy?

-Fortum chce wybudować elektrociepłownię opalaną odpadami i temu służyło podpisanie porozumienia z władzami miasta Wrocławia oraz Wiszni Małej.

-Aglomeracja wrocławska produkuje rocznie ok. 400 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych – komentuje rzecznik firmy Fortum.

-My mówimy o tym, że to będzie elektrociepłownia. To nie będą zmieszane odpady komunalne, to będzie ta część odpadów, z którą już nie ma co zrobić, tzw. RDF – komentuje Jakub Ławrecki.

Zapytaliśmy, dlaczego w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko znajdują się informacje, że inne typy odpadów oprócz RDF mogą stanowić od 0-50% całego strumienia wsadu?

-My budujemy taką elektrociepłownie zawsze na jakieś 30-40 lat. Nie wiemy, jak będzie wyglądał rynek odpadów, jak będzie wyglądał rynek paliw – tłumaczy rzecznik prasowy.

Jakub Ławrecki podkreślił, że to województwo dolnośląskie ma ogromny problem z odpadami. W raporcie Politechniki Wrocławskiej wyraźnie jest mowa, że w województwie dolnośląskim powinny powstać dwie elektrociepłownie.

Zapytaliśmy rzecznika Fortum jak odniesie się do listu wrocławskich naukowców, pod którym podpisało się 40 profesorów reprezentujących m.in. Politechnikę Wrocławską, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski oraz Uniwersytet Ekonomiczny.

-Takie instalacje działają w Krakowie, Poznaniu czy w Bydgoszczy i budują się kolejne.

-Mamy doświadczenie w Polsce i w krajach skandynawskich gdzie ekologia jest pisana wielkimi literami i te rozwiązania są opracowywane rygorystycznie – opowiada rzecznik Fortum.

Dostaliśmy zapytanie od słuchacza Radia Rodzina dlaczego firma Fortum zwlekała z poinformowaniem o inwestycji mieszkańców?

-Nie zwlekaliśmy, decyzje podejmiemy za rok. Rozmawialiśmy z władzami o tym, że chcemy informować, chcemy rozwiewać wątpliwości.

Na koniec rozmowy zapytaliśmy rzecznika jakimi wartościami kieruje się firma Fortum w swojej działalności?

Do sprawy będziemy wracać.

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

Skontaktuj się z redakcją Radia Rodzina!

71 322 20 22 studio@radiorodzina.pl
Skip to content